אתר הבית

שווי שימוש – הנושא נפתר בדרך לא הוגנת

פורסם ע"י ב יונ 6, 2019 בקטגוריה בלוג | 2 תגובות

פורסם ע"י ב יונ 6, 2019 בקטגוריה בלוג


הורוביץ אבי

“אלה העושים שימוש מסיבי בכלי הרכב לצרכי עבודה מרגישים מרומים”

תשלום מס שווי שימוש, הינו הגיוני ומקובל, בעיקר למי נסיעותיו הן לצרכי הגעה למקום עבודתו, והוא עושה שימוש ברכב לצרכיו הפרטיים בדרך כלל. יחד עם זאת, כבר לפני שנתיים תהיתי מי בסופו של דבר “ינצח הצדק או פקידי רשות המיסים?”באותו מאמר הסברתי והבאתי ציטוטים מדבריהם של מומחים לנושאי המיסוי, שטענו כי מכשירי מדידת השימוש ברכב לצרכי העבודה, יוכלו לשמש ככלי עזר בהפחתת גובה שווי השימוש. 

פסק דין חדש ועקרוני

בפסק דין חדש קבעו 3 שופטים: עמית, מינץ ווילנר כי התקנות מורות על נוסחה קבועה לחישוב שווי השימוש, ואין הן מזכירות דרכים נוספות לחישוב שווי שימוש זה. אין מדובר בניסוח המצביע על חזקה או בניסוח המותיר פתח לאפשרויות חישוב חלופיות“.

ניתן לראות כי השופטים קבעו, כי גם אלה המשתמשים בכלי הרכב בעיקר לצרכי העבודה, ישלמו מס שווי שימוש בדיוק כמו האחרים, שלא עושים זאת (משתמשים ברכב בעיקר לצרכים פרטיים). אלה העוסקים בענף, יודעים היטב כי ישנם משתמשים, העושים שימוש בכלי הרכב לצרכי עבודה, ואולי 10% מהשימוש הוא לצרכי נסיעה הביתה ממקום העבודה, ואולי שימוש בסוף השבוע.

אין ספק, שאלה העושים שימוש מסיבי בכלי הרכב לצרכי עבודה מרגישים מרומים. מדובר דווקא באלה בעלי הצווארון “הכחול”, כלומר אלה הנאלצים לכתת רגליהם (באמצעות כלי הרכב) על מנת לספק סחורה ולהציע ממרכולתם. דווקא אלה, מרווחים הרבה פחות מאנשי ההיי-טק המשתמשים בכלי הרכב לצרכי נסיעה מהבית לעבודה, ועושים שימוש ברכבים בערבים ובסופי שבוע.

כשכתבתי,  “מי ינצח הצדק או פקידי רשות המיסים?”, התכוונתי וכך הסברתי, כי מן הצדק, לאפשר לאותם משתמשים ליהנות משווי שימוש נמוך יותר, שיוכל להימדד, ובעקבות כך לשלם פחות שווי שימוש. עוד הסברתי, כי מדינת ישראל מחייבת בשווי שימוש הגבוה ביותר בעולם המערבי! הורוביץ אבי

הצדק לא רלוונטי

באותו מאמר, הבאתי ציטוטים מהמומחים: משה שקל, מ. דרוקר ושת’, וחיים ברנזון. כולם תמכו ברעיון של התקנת מכשיר מדידה, שיאפשר לבדוק מהם השימושים לצרכי העבודה, ותשלום שווי שימוש רק על השימוש ברכב לצרכים פרטיים.

ואכן, מספר פסקי דין תמכו בגישה זו: עיריית נהריה בערעור מס הכנסה 827/06 (משנת 2006), עיריית מעלה אדומים בערעור מס הכנסה 131/08 (משנת 2008) ועוד. יחד עם זאת, הפעם פסיקת בית המשפט אחרת לחלוטין, ופסק דין זה הפוך מרעיון הצדק והיושר.

אני סבור שיש לנסות להגיע לבית המשפט העליון פעם נוספת, אבל עם ידע רחב יותר והתבססות על רעיון הגישה הצודקת, ולא רק מה שמס ההכנסה קובע.

 

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

2 תגובות

Join the conversation and post a comment.

  1. רוני דהן

    אז ההמלצה שלך היא לקחת רכב קטן ואז אולי שווי השימוש ירד? אני עוד חצי שנה צריך לבחור רכב חדש

  2. יצחק מלסה

    בגלל זה לוקחים לי על הרכב מסחרי ברלינגו הרבה כסף גם ככה הרכב לא נוסע בשבת אז למה לקחת כלכך הרבה כסףףף?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים