אתר הבית

רכב שיתופי – האם ניתן להפיק הכנסות לפרטיים ?

פורסם ע"י ב אוק 25, 2018 בקטגוריה בלוג | 3 תגובות

פורסם ע"י ב אוק 25, 2018 בקטגוריה בלוג


לפני מספר ימים פורסם אייטם “הסטארט-אפ טורו נחת בישראל: כך תעשו כסף מהמכונית – גם כשהיא חונה”. במודל של חברת Turo, נהגים יכולים לייצר לעצמם הכנסה בכך שישכירו את רכבם באמצעות אפליקציה. יחד עם זאת, ישנה בעיה במודל זה, כך פורסם גם בניו יורק טיימס לפני מספר חודשים.

 

 

חברת Turo פועלת היום במספר מדינות. ב Turo מסבירים את המודל בכך שרוב בעלי הרכב אינם נוהגים בפועל למעלה משעתיים ביום, אז למה לא להפיק מכך הכנסות?

חברת Turo שינתה בתחילת העשור את שמה מ-RelayRides, זאת לאחר תאונה בכלי רכב שיתופי, בה נהרגו שני בני אדם. לאחר התאונה, עיריית ניו יורק אסרה על המשך הפעילות. נשאלת השאלה, האם זו סיבה מספיק טובה? הרי תאונה יכולה לקרות לכל אחד. לחברת טורו יש כיום מתחרה בארצות הברית, בשם Getaround הפעילה בתחום.

להלן מה שמפורסם באחד מאתריה:

 

חברת Turo פועלת כבר מספר שנים. לטענתם יש להם למעלה ממיליון ימי השכרה, 3 מיליון משתמשים, ויותר מ- 150 אלף כלי רכב רשומים. כפי שנבחין כאן בהמשך, 2 שאלות מחייבות תשובה:
– האם מותר בארץ להשכיר רכב פרטי ?
– האם יש ביטוח גם לשוכרים וגם לרכוש (כלי הרכב) המושכר?

 

החוק בישראל

 

צריך לערוך אבחנה בין נסיעות משותפות, לבין השכרת רכב וקבלת תמורה. בעוד בנסיעות משותפות מדובר על “החזר הוצאה”, בעסקת השכרה מדובר על הכנסה רגילה במודל עסקי. ברכב שיתופי, כשמצרפים נוסעים שנמצאים בדרך לאותו המקום, התשלום מכונה “החזר הוצאות”. גם אם התשלום משולם באמצעות אפליקציה, הוא עדיין לא נחשב כהכנסה חייבת. לעומת זאת, הכנסה מהשכרה עלולה להיחשב כהכנסה, החייבת במס. מעבר לבעיה זו, קיימת בעיה נוספת – על פי החוק הקיים, על מנת להשכיר כלי רכב, יש לקבל רישיון. סעיף 2 לצו הפיקוח על מצרכים ושירותים (הסעת סיור, הסעה מיוחדת והשכרת רכב ) התמ”ה- 1985 קובע בס’ 2) ג) כי:

“2) ג) לא ישכיר אדם רכב השכרה אלא אם כן נתן לו המפקח רישיון השכרה…“.

 

בעיתון דה-מרקר כתבו העיתונאים עירד עצמון שמאייר ואמיתי זיו, כי השירות של חברת טורו כבר פועל בארץ וקיימים כבר כלי רכב המושכרים באמצעות השירות. יחד עם זאת, חשוב לציין שכרגע, קיים ספק אם הפעילות זו חוקית. גם נושא הביטוח בעייתי. לכאורה, ביטוח כלי הרכב הרגיל, מחריג פעילות של השכרת הרכב תמורת תשלום. יחד עם זאת, חברת טורו מפרסמת שהיא מעניקה לכל כלי רכב כיסוי ביטוחי בגובה של עד 1 מיליון דולר. על מנת להסדיר את הפעילות, יש לוודא שכלי הרכב יירשמו כ”רכב השכרה“, וזוהי משימה בלתי אפשרית! מעבר לכך, כל מי שירצה להשתתף בפעילות מעין זו, יאלץ להסדיר את ביטוח החובה והביטוח המקיף, שיכסה אירועים שיבוצעו על ידי מי ששוכר את הרכב (אלא אם יסתמך על הצהרת טורו).

בחברת Turo מסבירים כי בעלי כלי הרכב יכולים להיות רגועים הואיל ויש להם ביטוח:

 

“You’re covered by $1 million in liability insurance.* Read more about the latest on our insurance protections here. All Insurance in the US is offered through Turo Insurance Agency, LLC”.

השאלה היא עד כמה הביטוח שיש לטורו בחו”ל, קיים גם בישראל, וזה כמובן במוסף לבעית החוקיות וההכנסה החייבת במס.

כיצד ניתן לייצר הכנסות מכלי רכב הפרטיים ?

מבלי לבדוק עד כמה חברת Turo אכן עומדת בהוראות החוק והביטוח, מתברר כי יש פתרון קלאסי למשתמשי הליסינג הפרטי. כידוע הליסינג הפרטי, הוא הדרך הנכונה לעשות כיום שימוש בכלי הרכב הפרטי. (בלינק המצורף יש הסברים), יחד עם זאת, הצליחה חברתCar2go לבנות דגם של ליסינג פרטי שיתופי מאוד מעניין ואטרקטיבי: חברת Car2go, המפעילה את שירותי אוטותל במספר ערים, יצאה עם תוכנית מעניינת המאפשרת קבלת הכנסות מכלי הרכב הפרטיים. כותרת הפעילת שלהם:

בכפוף להימצאות כלי הרכב בערים הבאות: תל אביב, גבעתיים, רמת גן, הרצליה, רעננה וירושלים, מוכנה החברה להעמיד לרשות הלקוחות כלי רכב בשיטת הליסינג הפרטי, והלקוח, בזמנו החופשי, עת כלי הרכב עומד בחנייה וללא שימוש, יוכל להשתמש באפליקציה של החברה ולקבל הכנסות מהשכרת הרכב לצדדים שלישיים. ההכנסות כאן יופחתו ממחיר הליסינג שהלקוח משלם. במאמר הבא ארחיב על שיטה זו.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

3 תגובות

Join the conversation and post a comment.

  1. אברהם גורי

    ממתין למאמרנהבא בקוצר רוח….

  2. דורון

    איך עושים כסף מליסינג פרטי?

  3. שמעון

    האם אני צריך לפתוח עסק בשביל זה?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים