אתר הבית

רכבים שיתופיים בישראל

פורסם ע"י ב יונ 28, 2020 בקטגוריה בלוג | 0 תגובות

פורסם ע"י ב יונ 28, 2020 בקטגוריה בלוג


פוינטר

בימים האחרונים פורסם כי חברת פוינטר פיתחה מודל של תוכנה המיועד לרכב שיתופי. רכבים שיתופיים טרם ״עשו עלייה״ לישראל כמו שצריך, אולם בעולם מדובר בשירות פעיל ואטרקטיבי. בארה״ב למשל, ניתן לראות את חברת Turo עם יותר מ-3 מיליון משתמשים פעילים. בנוסף, קיימת גם חברת GetAround, שהיא מעין AirBNB לרכבים (והוקמה על ידי היזם הטכנולוגי הישראלי יהונתן אדירי).

מה בישראל?

נכון להיום, השירות הכי פעיל בתחום הרכבים השיתופיים הוא השירות של חברת Car2Go. חברה זו פעילה כבר מספר שנים והיא בהחלט מצליחה. במקביל, חברת הליסינג הגדולה בישראל, שלמה סיקסט, החלה גם היא לפעול במספר ערים עם של שירות רכבים שיתופיים.  רק לאחרונה פורסם כי שלמה סיקסט החלה לפעול גם ברחובות, וישנן עוד מספר ערים בהן היא מפעילה את הרכב השיתופי.

פעילות זו של רכב שיתופי הינה השכרת רכב לכל דבר ועניין. ואכן לצורך הפעלת פעילות מעין זה, יש צורך ברישיון של חברת השכרה. על פי החוק הקיים, על מנת להשכיר כלי רכב, יש לקבל רישיון. סעיף 2 לצו הפיקוח על מצרכים ושירותים (הסעת סיור, הסעה מיוחדת והשכרת רכב ) התמ”ה- 1985 קובע בס’ 2) ג) כי: 

“2) ג) לא ישכיר אדם רכב השכרה אלא אם כן נתן לו המפקח רישיון השכרה…“.

ואכן, כדי לקבל רישיון של חברת השכרת רכב, ישנם מספר תנאים בחוק:

  1. מינימום של 30 כלי רכב חדשים.
  2. קצין בטיחות בתעבורה.
  3. מנהל מקצועי

תנאים אלה קצת מכבידים אבל אם עומדים בהם, ניתן לבצע פעילות של רכב שיתופי ובוודאי באמצעות התוכנה שמציעה פוינטר. אני סבור שבקרוב נוכל למצוא כמעט בכל עיר גדולה פעילות מעין זו שתקל על עומס התנועה, ובהלט ייתכן שגם חברות קטנות ישתתפו בחגיגה.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים