אתר הבית

קרנות הפנסיה משקיעות 6 מיליארד ₪ בחברות הליסינג הגדולות

פורסם ע"י ב אוג 24, 2016 בקטגוריה בלוג | 4 תגובות

פורסם ע"י ב אוג 24, 2016 בקטגוריה בלוג


לא הרבה יודעים זאת, אבל אחד מהעוגנים הכלכליים של ארבע חברות הליסינג הגדולות בישראל הן קרנות הפנסיה, שמייצבות את תזרים האשראי של אלבר, שלמה, קרדן ואלדן. גיוס האג”ח ע”י 4 חברות הליסינג הגדולות, מאפשר להן לגוון את מקורות האשראי וגורם ליציבות במצבן הכספי.

היקף אגרות החוב של חברות הליסינג
דוח עדכני של DUNS 100 ממפה את 10 חברות הליסינג הפעילות בארץ:

4 החברות הראשונות, החברות הגדולות, הצליחו לייצר מקורות מחוץ למערכת הבנקאות הרגילה. בעניין זה כתבתי כבר בנובמבר לפני כשנתיים, עת הסברתי כי חל גידול לא פרופורציונלי באגרות החוב של חברות הליסינג בסוף 2014. ואכן, הצגתי את העובדות על פיהן שלוש חברות הליסינג הגדולות גייסו כ- 5 מיליארד ₪ ברבעון האחרון של 2014.

החלק הלא פרופורציונלי היה שבאותה שעה, עת היה גידול של כ- 22% בהיקף אגרות החוב, היקף כמות כלי הרכב של אותן שלוש חברות גדל רק ב- 1% בלבד! בשנה האחרונה, הצטרפה חברת אלדן לחבורת המגייסים, והיקף אגרות החוב גדל והגיע עד 6 מיליארד ₪. היקף אגרות החוב של 4 חברות הליסינג לסוף יוני 2016:

 1. אלבר 1,662,477,391
 2. שלמה החזקות 1,843,125,365
 3. קרדן רכב 1,377,033,661
 4. אלדן תחבורה 1,359,213,005

היתרונות והחסרונות במצב זה

קרנות הפנסיה מחפשות להשקיע את כספן, על מנת להניב תשואה. על בסיס בטחונות סבירים הן מעניקות את ההלוואות, במקום הבנקים, שבאופן מסורתי העניקו עצמם את כל האשראי שהענף היה זקוק לו.
הבנקים, שהעניקו עד לפני מספר שנים את עיקר המימון לחברות הליסינג והשכרה, הבינו כי כדאי להם לעודד פתרונות אחרים הואיל והם מעדיפים להעניק את האשראי ללקוחות הפרטיים. על מנת לקבל יותר ריבית וגם על מנת שלא להרחיב יתר על המידה את החשיפה לענף הרכב.

לפיכך, היקפי האג”ח של חברות הליסינג הלכו והתעצמו בשקט ובשמרנות בהיקפים הבאים. התפתחות כמות אגרות החוב משנת 2013:

leasing pansion3למעשה, על פי היקף האשראי של קרנות הפנסיה, עולה כי כ- 60 אלף כלי רכב ממומנים בדרך זו.

ההשלכות על ענף הרכב ותחום הליסינג

רק לאחרונה פורסם עד כמה מחירי אחזקת הרכב בישראל גבוהים כמעט מכל מדינה אחרת בעולם. אין בכך חדש. רכישת רכב בישראל היא הרכישה הכבדה השנייה בגודלה אצל משקי הבית. קצב יבוא כלי הרכב הולך וגדל, ובמקביל נוחיות הרכישה הולכת ומשתפרת כל העת. כפועל יוצא, הקלות ברכישת כלי רכב חדשים, מקשה על מכירת כלי רכב ישנים.

לפני מספר חודשים הרחבתי את דעתי בעניין “בלון כלי הרכב בישראל”. גם ערוץ 10, הרחיב לאחרונה והסביר כי הנושא בוער בעצמותיהם של הפיקוח על הבנקים. כלומר, נראה כי הבנקים בישראל יאלצו בסופו של דבר לצמצם את החשיפה שיש להם לענף הרכב. גיוון מקורות האשראי, שיצרו 4 חברות הליסינג הגדולות יוכל למנוע פגיעה בהן.

כפי שציינתי לעיל, האיזון קיים. מה שיורד במקום אחד עולה במקום אחר. למעשה ובפועל מה שקרה הוא היפוך מגמות: הבנקים שבאופן מסורתי מימנו את חברות הליסינג פינו מקום לקרנות הפנסיה, והחלו להעניק הלוואות בתנאים חסרי תקדים לשוק הפרטי.

התוצאה של גיוון מקורות האשראי מייצבת את 4 החברות הגדולות. לקוחות הליסינג עלולים למצוא עצמם חסרי אונים במידה והבנקים אכן יסגרו את ברז האשראי לענף הרכב. שכן, החברות הליסינג הקטנות יותר, בנויות רק על מקורות אשראי זה. נכון, שחלקם, בבעלות יבואנים ספציפיים, יוכלו ככל הנראה להמשיך לשרוד שכן היבואנים יוכלו “להסתדר” אבל יתר החברות הקטנות, ייאלצו לחפש דרכים אחרות לשרוד בתקופה קשה.

במכרזי הליסינג אותן אנחנו עורכים, חלק מתנאי הסף, מאפשרים בדרך כלל לחברות בינוניות וגדולות להשתתף.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

4 תגובות

Join the conversation and post a comment.

 1. משה- מנהל אשראי בבנק

  אצלנו כבר התקבלה החלטה להקטין את האשראי לתחום הרכב, ולחברות ליסינג בפרט. אני חושב שגם הבנקים האחרים ילכו בעקבותינו.
  ב- 2008 היה משבר אשראי שבאמת הקשה על חברות הליסינג. אני מסכים עם גישתך שגיוון מקורות האשראי חשוב ביותר !

 2. אורן

  בחברה שלנו מקפידים תמיד לעבוד עם שלמה או עם אלבר. לפעמים אני שומע שזה לא הכי משתלם שיש, אבל היציבות היא כנראה דבר לא פחות חשוב.

  • אבי הורוביץ

   אכן חשוב לציי רכב גדלים לעבוד עם אחת מהחברות הגדולות. יחד עם זאת, אין כל סיבה לעבוד עם שתיים. בדרך כלל עדיף לעבוד עם חברה אחת, כמובן עם תנאים מתאימים.

 3. חפץ

  היקף כה גדול ? ממש מפתיע ! תודה על המידע.
  כבעל קרן פנסיה מכובדת, יש לי שאלה חשובה שבוודאי מעניינית את כל המשקיעים בקרנות הפנסיה: האם להשקעות אלה יש בטחונות ?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים