אתר הבית

קרינת כלי רכב – נסיונות משרד לאיכות הסביבה לבצע מהפכה

פורסם ע"י ב יונ 18, 2018 בקטגוריה בלוג, רכבים היברידיים | 0 תגובות

פורסם ע"י ב יונ 18, 2018 בקטגוריה בלוג, רכבים היברידיים


לאחרונה התבשרנו כי המשרד לאיכות הסביבה מנסה לשנות סדרי עולם ולקבוע למדינת ישראל תקן חדש ומקורי לגבי מדידת הקרינה בכלי רכב.

התקנים הקיימים

בעולם קיימים תקנים מסודרים לבדיקת קרינת כלי רכב. כלי הרכב המיובאים לארץ מחוייבים לעמוד בתקינה האירופאית, האמריקאית או הקנדית. אין ספק, כי התקנים האלה מאפשרים שימוש בכלי רכב רבים, לרבות היברידיים וחשמליים, הרלוונטיים במיוחד לשוק הרכב ההנוכחי והעתידי.

יש לציין כי רק לא מזמן היה ניסיון שנכשל בארץ, להגיש תביעה ייצוגית על קרינת יתר בחלק מכלי הרכב ההיברידיים. תביעה זו בסופו של דבר לא צלחה ונמחקה. כל עוד משרד התחבורה מקפיד לשמור על כללי המשחק הנהוגים בעולם, אין כל סיבה להמציא כללים חדשים.

נסיונות המשרד לאיכות הסביבה

לפי הפרסום אתמול של תומר הדר ב”כלכליסט“, איגוד יבואני הרכב ומשרד התחבורה, פנו למשרד לאיכות הסביבה על מנת להניא אותו מלנסות להוציא את התקנים החדשים. ברור לגמרי שתקנים חדשים, הנוצרים רק בשביל מדינת ישראל, אינם מעניינים איש ואילו אצלנו יגרמו לתוהו ובוהו, ולמניעת שיווקם של כלי רכב חדשים העומדים בתקנים באירופה, אמריקה או קנדה.

אני סבור, שעם כל הכבוד למשרד לאיכות הסביבה, התקנים באירופה בהחלט מספקים ובלבד שהבדיקות יבוצעו על פיהם. ולראיה, גם משרד התחבורה ואיגוד יבואני הרכב מתנגד לכך. כל ניסיון לשנות תקנים אלה בישראל בלבד, נועד מראש לכשלון ומעלה ספקות מי עומד מאחורי יוזמה זו.

ההשפעה על הליסינג

עם פרסום ההודעה בדבר התביעה הייצוגית, שבסופו של דבר בוטלה, רבים מציי הרכב ביטלו הזמנותיהם לכלי הרכב ההיברידיים. מיד עם ההודעה בדבר ביטול התביעה הייצוגית, חידשו הזמנותיהם והכל חזר למסלול הרגיל.

מידע אישי, חלק מיבואני כלי הרכב ההיברידיים המשווקים כיום, קיבלו הזמנות רחבות היקף ממספר לא קטן של ציי רכב. אותם ציי רכב מבינים היטב את היתרונות בשימוש בכלי רכב אלה ולכן בסופו של דבר המשיכו במסע ההזמנות שלהם.

הערכות בעולם הרכב מדברות על כך שתוך מספר קטן של שנים, כלי הרכב הממונעים בבנזין או דיזל ייעלמו, ובמקומם השימוש יהיה רק בהיברידיים והחשמליים. אני מעריך (על סמך הצעות המחיר), שחברות הליסינג כבר עכשין מעודדות השימוש בכלי רכב מסוג זה.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים