אתר הבית

מכרז הליסינג של צה”ל הוא שערורייה!

פורסם ע"י ב ספט 16, 2019 בקטגוריה בלוג | 0 תגובות

פורסם ע"י ב ספט 16, 2019 בקטגוריה בלוג


צה”ל מפרסם מידי שלוש שנים מכרז ליסינג. מדובר בכמה אלפי כלי רכב שהצבא רוכש, ומאחר ומדובר בבריאות של כולנו, מכרז זה חשוב ביותר גם משום סוג כלי הרכב שהוא רוכש. ואכן, במכרז הקודם שקיים הצבא, הייתה נטייה לשימוש בכלי רכב היברידיים לשם שמירה על הסביבה והאוויר הנקי. והנה עתה, מתברר כי לכאורה, בגלל הבדל לא גדול של כמה אלפי שקלים במחיר, נבחרו במכרז הליסינג החדש כלי רכב ממונעי בנזין.

ההחלטה התמוהה

היום התפרסם ע”י העיתונאים תומר הדר ואודי עציון, מאמר תחת הכותרת “מכרז רכב מירוק לשחור” תא”לים לא יקבלו היברידי“.

במאמר מוסבר כי הקצינים הבכירים יקבלו אופל איניסינה (Opel Insignia) וניסאן אלטימה (Nissan Altima) ממונעות בנזין במקום היונדאי סונטה (hyundai sonata) ההיברידי, בו הקצינים משתמשים היום. למען האמת היונדאי סונטה, ההיברידית איננה משווקת עוד ולכן האלטרנטיבה הטובה, ההיברידית, היא בכלל הטויוטה קאמרי (Toyota Camry). 

מחיר הקאמרי אמנם גבוה בעשרת אלפים שקלים משני כלי הרכב ממונעי הבנזין הנ”ל, אולם החיסכון בצריכת הדלק, וזיהום האוויר מקנה לו יתרון גדול. מאחר ובצבא כלי הרכב מבצעים כמות ק”מ שנתית הגבוהה מהממוצע הכללי, בסביבות ה-35,000 לשנה, הרי החיסכון בצריכת הדלק בשנה אחת גבוה מהפרשי המחירים בין כלי הרכב. 

מעבר לכך, פליטת זיהום האוויר גם כן משחקת תפקיד, וההיברידית פולטת הרבה פחות CO2 משני כלי הרכב האלטרנטיביים. כבר לפני כ-6 שנים התייחסתי למכרז צה”ל, וגם אז היו מספר שגיאות קריטיות כמו הבחירה בסוג כלי הרכב.

רכב צבאי

דוגמה לציבור הרחב

הצבא חייב לתת דוגמה לציבור הרחב, שכן המפקדים הבכירים משמשים כסמל עבור רבים בחברה. כיום הנטייה בקרב הציבור הרחב בישראל, כמו בכל העולם המערבי, היא להתחיל להשתמש בכלי רכב היברידיים ועוד מעט גם חשמליים. ברגע שהציבור יראה שהצבא הנערץ, על מפקדיו הבכירים, אינם משתמשים בכלי רכב היברידיים, הוא עשוי לפספס את החשיבות של המהפכה בשוק הרכב.

אני סבור שעוד ניתן למנוע החלטה תמוהה זו, וטוב יעשה הצבא אם ישקול שנית את הנסיגה לכלי רכב ממונעי בנזין.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה מארבעה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים