אתר הבית

כלי הרכב החשמליים בדרך

פורסם ע"י ב אוג 22, 2018 בקטגוריה בלוג | 0 תגובות

פורסם ע"י ב אוג 22, 2018 בקטגוריה בלוג


בתחילת השנה כתבתי על “חשמול כלי הרכב“. באותו מאמר ציינתי כי על פי הנתונים דאז, “רק בשנת 2030, 24% מכלי הרכב יהיו חשמליים”. במאמר אף ציינתי כי ניתן יהיה לשווקם רק אם אכן תהיה פריסה מתאימה של תחנות הטענה ברחבי הארץ.

 

עמדות טעינה

בימים אלה פורסם כי משרד האנרגיה “תפס את השור בקרניו” ובקרוב יותקנו 2,500 תחנות טעינה ברחבי הארץ. מהלך זה נרקם כבר זמן מה ולפני כחודשיים פורסמו מיקומים חדשים, לעמדות טעינה שהתוכניות בגינן כבר עברו לביצוע. מטרת ההתקנה של תחנות הטעינה, היא יצירת רצף תחבורתי שיאפשר נסיעה מצפון לדרום הארץ בכוח חשמלי בלבד.

 

תחנות טעינה מהירות

תחנות הטעינה המהירות יאפשרו למלא את המצבר תוך דקות ספורות של טעינה ועד 30 דקות, בהן יתמלא המצבר עד ל-80% מיכולת הקיבול שלו. בנוסף לכך, גם משרד האנרגיה דוחף להתקנת עמדות טעינה ביתיות, אך נושא זה עדיין בעייתי בבתים משותפים.

 

פיתוחים חדשים בתחום טעינת כלי הרכב החשמליים

לפני כשנה פורסם כי ענקית הטכנולוגיה קוואלקום והמכון הצרפתי הטכנולוגי ואדאקום בשיתוף פעולה עם רנו, פיתחו פיתוח חדשני המוטמע בכביש ובאמצעות שדה מגנטי, מסוגל לטעון את הסוללה של כל כלי הרכב החשמליים. אין כל וודאות שטכנולוגיה זו אכן תעבוד, אבל פוטנציאל בהחלט שיש… באותה הזדמנות אציין כי באתר YNET פורסם לפני כשנה כי כבר השנה ניתן יהיה להטעין את כלי הרכב החשמליים באופן אלחוטי.

במקביל, חברה ישראלית בשם StoreDot טוענת כי הצליחה לפתח מכלים חשמליים שתוך 5 דקות יספקו לכלי הרכב טווח נסיעה של 480 ק”מ. להערכתם, ניתן יהיה להתקדם בשלבי הפיתוח בתוך כשלוש שנים מהיום.

 

מתי יגיעו כלי הרכב החשמליים לישראל?

ההערכה היא כי תוך מספר שנים יהיה נתח השוק של כלי הרכב החשמליים מהותי מאוד! בעיתון ניו יורק טיימס, נכתב כי המהפכה החשמלית כבר בדרך. בעיתון דה מרקר, אריק טאוב תרגם את האמור שם.

ההערכה היא כי עד שנת 2025, עשרות אחוזים מכלי הרכב יהיו חשמליים. אני סבור שהעידוד המקומי בסך של 1,000 ₪ בשווי השימוש והמיסוי, עשוי בהחלט לעודד תופעה זו ולהחדירה בקרב ציי הרכב בישראל. כאמור, אין סיבה כי פעילות הליסינג תשתנה עקב התרחבות השימוש בכלי הרכב החשמליים.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים