אתר הבית

ירידת המע”מ תפחית את מחירי המכוניות, אבל לא תשפיע על מחיר הליסינג

פורסם ע"י ב ספט 10, 2015 בקטגוריה בלוג | 3 תגובות

פורסם ע"י ב ספט 10, 2015 בקטגוריה בלוג


בימים האחרונים כולנו שמענו על הורדת המע”מ ב-1% החל מ-1 באוקטובר. האם הורדת המע”מ תביא לירידה במחירי כלי הרכב? ומה בנוגע ללקוחות הליסינג? האם הם ירגישו את הורדת המע”מ? בשורות הבאות אעסוק בהשפעת המהלך על חברות הליסינג ומחירי עסקאות הליסינג.

האם תהיה השפעה על חברות הליסינג?

ראשית, הורדת המע”מ ב-1% תביא בהכרח לירידה במחירי כלי הרכב. מחירי הרכב הקלאסיים שנפוצים בעסקאות הליסינג, יירדו בסכומים הנעים בין 800 ל-1,400 ש”ח. חברות הליסינג הרוכשות כלי רכב חדשים, מקזזות את מלוא המע”מ מהמחיר שבו הן רוכשות את כלי הרכב. לכן, ברגע שהמע”מ יירד באחוז אחד, הקיזוז אמנם יהיה נמוך יותר (17% ולא 18%), אבל תשלום הנטו שישולם ליבואן יהיה אותו התשלום שהיה לפני כן. למעשה, גם אם הייתה עלייה בשיעור המע”מ, זה לא היה משנה את מחיר הרכב לחברת הליסינג.

ומה עם לקוחות הליסינג?

שוק כלי הרכב המשומשים

הלקוחות ירוויחו מעט

כפועל יוצא, אין שום סיבה לחברות הליסינג להפחית את המחיר שלפני המע”מ ללקוחותיהן. יחד עם זאת, מנהלי ציי הרכב ייהנו מכך, מכיוון שהמחיר הכולל מע”מ יהיה נמוך יותר מהמחיר הקודם הכולל מע”מ. במקום 18 אחוז מע”מ שאינו מקוזז, יהיה מדובר ב-17% אחוז מע”מ. משתמשי הליסינג שיקבלו את המכוניות לאחר הפחתת המע”מ, ישלמו שווי שימוש נמוך יותר – מכיוון שהמחיר שממנו נגזר שווי השימוש יפחת כתוצאה מהפחתת המע”מ. המשמעות: שיעור שווי השימוש (2.48%) יהיה נמוך יותר ומכך ירוויחו משתמשי הליסינג שיקבלו מכוניות החל מ-1 באוקטובר. לכן, ההמלצה ללקוחות הליסינג היא להזמין את כלי הרכב כבר היום, אבל לבקש שיסופקו להם לאחר 1 באוקטובר. לחברות הליסינג הדבר לא ישנה דבר, אבל ללקוחות הליסינג, מהלך שכזה צפוי להקל, ולו במעט, את הוצאות הליסינג.

נקודה נוספת למחשבה

בואו נדמיין לרגע שחברות הליסינג היו יכולות להוריד מחירים בעקבות הורדת המע”מ. האם הן היו עושות זאת? התשובה היא לא. כפי שכבר כתבתי בעבר, רווחיות חברות הליסינג נמוכה מאוד בין כה וכה, כך שהסיכוי להורדת מחירים, גם אם הייתה מתאפשרת, אפסי.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

3 תגובות

Join the conversation and post a comment.

 1. מאיר

  טוב, האמת היא שלא ציפיתי לירידה מסוימת במחירים.
  וגם אם הייתה – זו ירידה מינורית במיוחד..

 2. אלי רוזן

  מעניין אגב מה היה קורה אם המע”מ היה עולה בשני אחוזים – האם חברות הליסינג היו מעלות את המחירים? אני לא בטוח שלא…..!

 3. גיל

  בליסינג מימוני לפי הבנתי התשלום גם יהיה נמוך יותר כי תהיה הפחתה של אחוז בתשלום החודשי

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים