אתר הבית

קניית רכב משומש: מה ההבדל בין רכב מליסינג לרכב מהשכרה?

פורסם ע"י ב אפר 27, 2014 בקטגוריה בלוג | 6 תגובות

פורסם ע"י ב אפר 27, 2014 בקטגוריה בלוג


חברות ההשכרה והליסינג עוסקות בחלק מרכזי בפעילותן במכירת כלי רכב. ציבור רוכשי כלי הרכב מתלבט לעתים קרובות בשאלה כיצד להבדיל בין רכב מליסינג לבין רכב מהשכרה, ומהו שיעור ההפחתה במחיר ביניהם, אם בכלל. לנושא זה חשיבות גדולה. לפיכך להלן אסביר ההבדלים וההשלכות שיש לכך.

 

1. מדוע לרוכשי כלי רכב חשוב לדעת מהם ההבדלים?

ההבדלים המעשיים

עיקר ההבדלים בין השכרה לליסינג תפעולי באים לידי ביטוי במצבו של הרכב. לכאורה, ניתן להעריך את מצב הרכב על פי מספר המשתמשים בו. מאחר שלמצב כלי הרכב יש חשיבות בעת הרכישה, הדרך היחידה להעריך את מצבו תתייחס להערכת מספר האנשים שהשתמשו בו וכמובן לכמות הקילומטרים שביצע הרכב.

מספר המשתמשים

קניית רכב משומש מליסינג או מהשכרה? (watcharakun)

קניית רכב משומש מליסינג או מהשכרה? (watcharakun)

רכב השכרה משמש בדרך כלל להשכרות קצרות-מועד. לפיכך, מתבקשת המסקנה כי מדובר בריבוי משתמשים בפרקי זמן קצרים. לכאורה, ההערכה היא כי כשמדובר בריבוי משמשים בפרקי זמן קצרים, מתקשה חברת ההשכרה לבצע את כל הטיפולים הנדרשים על מנת לשמר הרכב. השכרות לתקופות קצרות נותנות את ההרגשה למשתמש, כי אין הוא אחראי (לכאורה!), על כלי הרכב, והוא יכול להתנהג כי כאילו כלי הרכב אינו “שלו”.

לעומת זאת, רכב ליסינג תפעולי, המאופיין כרכב פרטי, משמש בדרך כלל נהג אחד למשך תקופה ארוכה. כשהנהג מזוהה ויודע כי יעשה שימוש בכלי הרכב על פני תקופה ארוכה, הוא יעשה (לכאורה) כל מאמץ לשמרו ולהחזיקו כאילו היה שלו.

כלומר, אם ישנם הבדלים בשווי כלי הרכב של השכרה מול ליסינג תפעולי, הסיבה העיקרית היא טמונה בכמות המשמשים המוערכת.

הקילומטראז’- הנסועה

בדיקת כמות הקילומטראז’ השנתית הממוצעת שביצע כלי הרכב המוצע למכירה, חשובה ביותר. לכאורה, ככל שהכמות גדולה יותר, מצב כלי הרכב טוב פחות. יחד עם זאת, יש לבחון את סך כל הקילומטראז’.

ההבדלים בערך הרכב

הדרך היחדה לבדוק את הבדלי המחירים הנה, בדיקה על פי מחירון כלי רכב. המחירון הנפוץ ביותר הוא זה של יצחק לוי. אבל בטרם ניכנס ונבחן את האמור באותו המחירון, מן הראוי לדעת כיצד מבחינים בין שני הסוגים ואם ישנו מנגנון ברור לאבחנה זו.

2. כיצד בודקים אם כלי הרכב הנו מליסינג תפעולי או מהשכרה?

הדרך היחידה לדעת מהו סוג כלי הרכב הנה באמצעות בדיקת הרישיון. יחד עם זאת, בטרם נבדוק את צורת הרישום, נבהיר כי על מוכר כלי רכב משומש חלה חובת הגילוי.

חובת הגילוי

חוק מכירת רכב משומש (זכאות למידע וגילוי נאות), התשס”ח- 2008 מחייב מוכר רכב משומש לספק את כל המידע שיש בידו על מנת לאפשר לרוכש להבין מה השימוש שנעשה ברכב ומצב הרכב, על מנת להאריך את שוויו.

ההנחה היא כי רוכש כלי רכב משומש יוכל לדעת אם הרכב שימש להשכרה או לליסינג תפעולי. יכולת האבחנה בין שני סוגי שימוש אלו חשובה לצורך קביעת מחיר המחירון של כלי הרכב. למחיר המחירון יש חשיבות לצורך בחינת מחיר הבסיס בעת ההתדיינות על המחיר הסופי. על כך ארחיב בהמשך.

אך כיצד נדע לקבוע את שוויו?

מחירון לוי יצחק. לפיו ייקבע מחיר רכב משומש

מחירון לוי יצחק. לפיו ייקבע מחיר רכב משומש

ברישיון הרכב אמור להיות ציון מדויק לאיזה סוג פעילות שימש הרכב: השכרה או ליסינג. אך עד לשנת 2008, אותה שנה בה חוקק החוק לגילוי נאות, ניסה גם משרד התחבורה לעשות בכך סדר וקבע את הנוהל לרישום וביטול רכב כרכב החכר (ליסינג).

נוהל זה אמור היה לאפשר לרוכש כלי רכב, לדעת באופן בלתי אמצעי, מה היה סוג השימוש ברכב. הגילוי צריך היה להיות ברור וחד משמעי – אך התוצאה, לא טובה מספיק והבלבול חוגג. הטענה הייתה כי משרד התחבורה טעה באופן הרישום.

מי יודע מהו ההבדל בין “השכרה” לבין “השכרה/החכר”? אלה הן תוצאות הנוהל: ברישיון נקבע כי אם כלי הרכב שימש לצורכי השכרה יירשם “השכרה” בלבד, ואם לצורכי ליסינג תפעולי יירשם “השכרה/החכר”. מבלי להיכנס להסברים מיותרים בשלב זה, נתונים אלו חשובים לצורך קביעת מחיר הבסיס כמפורט במחירון להלן.

מחירון הרכב

כאמור, המחירון הנפוץ בישראל הינו זה של יצחק לוי. זהו המחירון הבסיסי לפיו לכאורה ייקבע מחיר כלי רכב משומש העומד למכירה, והמחיר בו ישמש כבסיס לדיון על הפחתה/הגדלה של המחיר הסופי.

ניסינו לבדוק מה ההבדל המשתקף במחירון זה בין רכב מהשכרה לבין זה מליסינג תפעולי. ערכנו בדיקה ממצה והרי היא לפניכם:

 ייעוץ ליסינג - אבי הורוביץ

יועץ ליסינג - אבי הורוביץ

כמפורט בטבלה זו, ישנם פרמטרים רבים לצורכי קביעת מחירים של שני סוגי כלי רכב אלה. ייתכן שהסיבה העיקרית טמונה בכך שהצטמצמו מאוד הפערים, ולא בכדי – משום שישנן בעיות רישום אפיון הרכב ברישיון הרכב, כמפורט להלן. אני, כבעל ניסיון רב, מודה על האמת: קיים קושי רב בבחירת האפיון המדויק לצורך קבלת נתון חד ערכי לגבי השווי. אבל זה עדיין הכלי היחיד האמור לשמש כאמצעי לקבלת נתונים אלה.‏‏‏

3. מהם הפרשי המחירים בין רכב השכרה לכלי רכב מליסינג תפעולי?

מתוך טבלה זו אנו למדים כי לעתים ההבדלים כמעט לא קיימים. באותה המידה ניתן לראות שבמקרים אחרים הפערים גדולים מאוד – אך גם באופן הפוך!

ניתן לראות כי מחירי כלי הרכב מהשכרה נעים בין 12%-27%, ואילו כלי הרכב מהליסינג בין 8%-35%. הפערים רק לכאורה, אבל מה שבכוונתי להציג כאן, היא כי יש להשקיע מאמצים רבים על מנת לבדוק את מחירי הבסיס לצורך דיון בין הרוכש למוכר.

אבי הורוביץ יועצי ליסינג
טלפון: 050-5332449
אבי הורוביץ הקים וניהל את חברת הליסינג הראשונה בישראל (ניו-קופל) ומשמש כיועץ ליסינג.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

6 תגובות

Join the conversation and post a comment.

 1. שאול ירושלמי

  אין ספק שמדובר במידע חיוני. שווה לקרוא, סביר להניח שכל אחד ייתקל בסוגיה הזו מתישהו…

 2. דוד

  ברצוני לשאול רכשתי רכב משלמה סיקסט ונאמר שזה ליסינג ברשיון התברר שרשום השכרה /חכר זה אותו ערך שליסינג שווה להשכרה/חכירה

 3. אבי הורוביץ

  זוהי בדיוק הבעיה: הגדרת ליסינג או השכרה ברישיון הרכב בדיוק זהה.
  כך כתוב במאמר.

  הבעיה היא במצג: מה הוצג לפניו. אם “ליסינג” אז זה כנראה נכון !

 4. דודו

  איך רשום רכב שהיה בשימוש אחד המנהלים שלחברת ליסינג ?

 5. רפי

  שלום בוקר טוב שמי רפי אני מחפס רכב וניתקלתיבשני מיגרשים שאחד הוא השכרה והשני ליסניג האים ליסינג הוא השכרה חבר ואיך מפחיתים את המחיר הרכב למרות שניתקלתי ברכבים ליסינג פרטי הסמך אים תוכל לחזור אלי0523755206 רפי

 6. יוסי

  רכשתי רכב מאלבר ורשום השכרה/החכר האים ההפחתה שלו זהה להפחתה של השכרה בילבד

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים