אתר הבית

חיובי ביטוח בעסקאות הליסינג: תוצאות התביעה הייצוגית בנושא הביטוח של חברות הליסינג

פורסם ע"י ב פבר 8, 2018 בקטגוריה כללי | 2 תגובות

פורסם ע"י ב פבר 8, 2018 בקטגוריה כללי


לפני כ-3 שנים כתבתי על “תביעה ייצוגית נגד חברת הליסינג שלמה SIXT על הוצאות ביטוח”. באותו מאמר הסברתי את הסיכונים הכרוכים בתחום זה, ועל הסיכויים של הלקוחות מחד, והסיכונים של חברת הליסינג מאידך.

CASDF

לאחרונה התברר כי הצדדים הגיעו להסדר פשרה, אבל השלטונות טרם קיבלו החלטה.

הסכם הפשרה

בעיתון “גלובס” פורסם, כי בהסכם הפשרה מדובר ב”פיצוי של 38 מיליון ₪” ואכן, מי ששכר בעסקאות ליסינג בשלמה, זכאי לפיצוי. דא עקא שמדובר בפיצוי באמצעות העמדת ימי השכרה בגובה של 1.2 ימים לכל שוכר. שלמה סיקסט למעשה “קנתה” את הסיכון בתשלומים גבוהים ובמזומן. מבחינתה מדובר בהסכם מצוין!

הסכם פשרה זה לא גרם לחברת שלמה להוציא כספים מיותרים, וייתכן שיגרום לה לתועלת בהגברת המודעות להשכרת כלי רכב לציבור משתמשי הליסינג. בימים בהם יהיו לה כלי רכב מושכרים פנויים, היא תעמיד אותם באופן חלקי בלבד, ללקוחות הזכאים לפיצוי.

חלק מהלקוחות כלל לא יבקשו לעשות כן, וחלק אחר ייתכן וישכיר לתקופה ארוכה יותר, וישלם דמי שכירות על יתרת התקופה.

חברת שלמה סיקסט תשלם את שכר טרחת עורכי הדין אבל נושא חקירת רשות המיסים לא כלול בהסדר זה ובהחלט נותר הסיכון הכרוך בכך.

black-and-white-road-street-car-parking-vehicle-1341632-pxhere.com

בעוד חברת שלמה ביצע הסכם נוח, כך גם הלקוחות: שלמה ויתרה להם על המע”מ, שכן אם החיוב היה “השכרה” במקום ביטוח, היה כרוך בכך תשלום של מע”מ שאיננו מקוזז. בהסכם הפשרה גם התובעים ויתרו על כמעט שני שליש מהתביעה אבל הם לא נדרשו לשלם את המע”מ.

הביטוחים בקרב רכבי הליסינג

נושא הביטוח קריטי בהסכמים של ציי הרכב מול חברות הליסינג. חלק גדול מציי הרכב מסתפקים בתנאים הרגילים של הפוליסה התקנית אבל ציי הרכב זכאים, ויכולים לקבל, הרחבות שונות. לנוחיותכם מצורף לינק למאמר העוסק בשאלה מהו הכיסוי הביטוחי לציי הרכב בעסקות הליסינג. במסגרת מכרזי הליסינג אותם אני עורך יש דגש מיוחד על תנאי הביטוח.

סיכום

למעשה גם כיום ישנן, ככל הנראה, חברות המחייבות את הלקוחות בסכומים גבוהים מאלה המותר להן בגין ביצוע ביטוח חובה וחלק גם צד ג’ ומקיף. אם הצעת הליסינג כוללת את הביטוח, כי אז הלקוחות לא נמצאים נפגעים ההיפך הוא הנכון: המע”מ המחוייב נמוך יותר ומאחר והם אינם מקזזים אותו, הרי הם יוצאים נשכרים.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

2 תגובות

Join the conversation and post a comment.

  1. עדי

    עד עתה העניין הזה באמת לא היה ברור. עכשיו אני מבין טוב יותר את הנושא

  2. עזרן

    אני לא סבור איזה צד יצא כאן לא בסדר. בכל אופן אבי – תמשיך לעדכן אותנו!

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים