אתר הבית

חברת הדירוג ״מעלות״ מדרגת את חברות הליסינג כבעייתיות

פורסם ע"י ב אפר 6, 2020 בקטגוריה בלוג | 1 comment

פורסם ע"י ב אפר 6, 2020 בקטגוריה בלוג


top leasing

בשבוע שעבר התפרסם כי חברת ״מעלות״ מדרגת את חברות הליסינג (או לפחות חלקן) כבעייתיות מבחינת יכולת החזר החוב שלהן. לדברי ״מעלות״ תנאי השוק הנוכחיים אינם תומכים ביכולת של אלדן ואלבר למחזר חובות, ולכן השתיים נכנסו לרשימת מעקב, אשר לה השלכות שליליות. נזכיר כי הזהרנו מספר פעמים בעבר על הסכנה בחברות אלו. 

היקף אגרות החוב של חברות הליסינג

לפני כשנה כתבתי על היקף האג”ח של חברות הליסינג, ועל כך שגיוס האג”ח משנה את תפיסת מקורות האשראי. במקום הבנקים, נכנסו קרנות הפנסיה. חשוב להבין כי בשנים האחרונות, ארבע החברות הראשונות, החברות הגדולות, הצליחו לייצר מקורות הכנסה מחוץ למערכת הבנקאות הרגילה. שלוש חברות הליסינג הגדולות גייסו כ-5 מיליארד ₪ ברבעון האחרון של 2014. עם זאת, למרות שבאותה עת היה גידול של כ-22% בהיקף אגרות החוב, היקף כמות כלי הרכב של אותן 3 חברות גדל רק ב- 1% אחד.

משבר הקורונה

לאחרונה התברר כי חברות רבות שהוציאו את עובדיהם לחל”ת, מחזירות את כלי הרכב לחברות הליסינג. תומר הדר, בעיתון ככליסט כתב: “עשרות אלפי מכוניות חזרו למגרשים – ובחברות הליסינג נגמרה החניה”המצב העובדתי הוא שמאחר ועיקר העובדים יצאו לחופשה, כלי הרכב כביכול עדיין בשימוש, ואז יש לעובדים חובה לשלם את שווי השימוש ועוד מס. משום כך מרבית החברות החזירו לחברות הליסינג את כלי הרכב, אף כי ייתכן ובעתיד יקבלו אותם חזרה.

בינתיים מגרשי המכוניות של חברות הליסינג “מפוצצים” בכלי רכב שחלקם הגדול עומד למכירה. בין לבין, חברות הליסינג לא מחייבות את אותן חברות בתשלומי הליסינג, וזה בהחלט יוצר בעיה תזרימית. למעשה, על פי היקף האשראי של קרנות הפנסיה, עולה כי כ-60 אלף כלי רכב ממומנים בדרך זו.

ההשלכות על ענף הרכב ותחום הליסינג

חברות הליסינג נמצאות בבעיה חמורה שלא התרחשה מעולם. הם אינן יודעות מה לעשות עם כלי הרכב שהגיעו למגרשיהן, וגם אם הן ירצו למכור, אין די רוכשים בעת הזאת, ומכירת כלי הרכב המשומשים בבעיה קשה. נכון שאין לחברות אלה חובה לשלם במזומן את חובותיהם, אבל זרם התשלומים נפגע ואין לדעת מתי הוא יתאזן שוב. הבעיה היא בעיקר בשתי חברות ליסינג גדולות ומכובדות בענף בישראל, אלדן ואלבר. לשתי חברות אלה אין מקורות אשראי שאורגנו מראש, ועליהן לחפש אותם כעת על מנת לאפשר תשלומים בגין האג”חים. אני סבור שהבנקים ינסו לשלב את עזרתם, והמימון יחזור להגיע לענף מהבנקים על חשבון מימון מקרנות הפנסיה.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה מארבעה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

One Comment

Join the conversation and post a comment.

  1. יורם

    אמרת לפני שבועיים שלא צפויה בעיה

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים