אתר הבית

חברות הליסינג בצל משבר הקורונה

פורסם ע"י ב מאי 6, 2020 בקטגוריה בלוג | 2 תגובות

פורסם ע"י ב מאי 6, 2020 בקטגוריה בלוג


חברות הליסינג

לאחרונה התפרסם כי חברת מידרוג סקרה את ענף הליסינג, וכך כתבה:“ענף הליסינג של כלי רכב נשען על מיחזור חוב, וחשוף להיחלשות שווקי ההון בעקבות משבר וירוס הקורונה; לטובת חברות הליסינג עומדת גמישות פיננסית הנשענת על כלי הרכב כמקור חסין יחסית למימון מחדש ומימוש”. גם חברת הדירוג “מעלות” מדרגת את הענף כבעייתי.  אני אף ציינתי כי לדעתי הבנקים יזדרזו למלא את מקום אגרות החוב, בגיוס מקורות. אלא שיש הבדל לא קטן: באגרות החוב ניתן היה לקבל 100% מימון ובריבית נמוכה. בהלוואה מהבנק התנאים יהיו פחות טובים, ולכך מצטרפת העובדה כי הפיקוח על הבנקים ציין כי קיים סיכון באשראי לענף הרכב, והורה לבנקים לבצע ניתוח אשראי.

בעיה עולמית

מדוע הבעיה, אם קיימת בעולם, צריכה להשפיע על פעילות הליסינג אצלנו? כך לדוגמה חברת הרץ, הודיעה כי היא עשויה להכריז על פשיטת רגלהבעיה בקרב החברות הגדולות, היא כי פעילות ההשכרה, שהיא מהווה את עיקר הפעילות שלהם, כמעט וחדלה בעקבות הקורונה (תיירים פשוט לא מגיעים ושוכרים רכבים).

אצלנו בישראל, חלק גדול מהחברות הגדולות הינן בעלות זיכיון של חברות בינלאומיות, כמו הרץ, אוויס ועוד. על פניו, ייתכן וגם אם החברות הגלובליות יתקשו לתפקד, עדיין לא תהיה כל השפעה על פעילות הליסינג של אותן חברות בישראל המחזיקות זיכיון בישראל.

מפרסומים בתקשורת, הבעיה העיקרית נמצאת אצל ענקיות ההשכרה, הרץ ואוויס. מדיווחיו של תומר הדר בכלכליסט, או למדים כי חברות אלה נאלצו לפטר עשרות אלפי עובדים, וממתינות לקבל סיוע מהממשל האמריקאי. יש להמתין לראות האם יינתן הסיוע, והאם יינתן בזמן. בישראל לעומת זאת, הגמישות הרבה יותר גדולה מבחינת הפעילות העסקית של חברות הליסינג, למרות משבר הקורונה, למשל: חברות ההשכרה לא רכשו השנה כלי רכב לצרכי השכרה, מה שהוריד באופן ניכר את ההוצאות שלהן.

לסיכום

להלן חלקי החברות הגדולות בתחום הליסינג בישראל:

חלוקת חברות הליסינג

בתחום הליסינג, החשש לאי יכולת גיוס הון באמצעות אג”ח מקופות הגמל עשוי להתגשם. כפועל יוצא מכך, ארבע החברות הגדולות יגייסו מהבנקים במחירי הון יקרים יותר, והתוצאה תהיה עלייה במחירי הליסינגמאידך, בתחום ההשכרה איני רואה נזק ממשי, אלא קיטון בהכנסות בלבד.

 

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

2 תגובות

Join the conversation and post a comment.

  1. אבי הורוביץ

    אלבר פירסמה את העובדות:
    https://www.bizportal.co.il/capitalmarket/news/article/780393

  2. אבי הורוביץ

    אלבר פירסמה את העובדות כשהיא מסבירה שעולם הליסינג מצטמק….:
    https://www.bizportal.co.il/capitalmarket/news/article/780393

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים