אתר הבית

גיוס הון למיזם בתחום המכוניות האוטונומיות מבשר על שינויים בשוק

פורסם ע"י ב מרץ 11, 2020 בקטגוריה בלוג | 0 תגובות

פורסם ע"י ב מרץ 11, 2020 בקטגוריה בלוג


לאחרונה התפרסמו חדשות לגבי חברת האם של גוגל (Alphabet), המגייסת כספים לצורך השלמת שיווק כלי רכב חשמליים, המיועדים לנסיעות משותפות.

אצלנו בלבנט זה קצת יותר מורכב: אני כותב לא אחת בנושא של רכבים חשמליים (גם כאן ואפילו גם כאן), והטענה הבסיסית היא שבישראל פריסת התשתית למכוניות חשמליות נמצאת בפיגור, והיא המכשלה הכי רצינית בדרך להטמעת הטכנולוגיה הזאת. נראה כי השנה יוצבו אלפי תחנות טעינה, ואז תוכל להיווצר סוף סוף מגמה חיובית של שיווק כלי רכב חשמליים גם בישראל. כדאי לציין בהקשר הזה, כי כלי רכב חשמליים מהווים את הבסיס לכלי הרכב האוטונומיים, שזו עוד מהפכה שצריכה להגיע מתישהו (כן, גם לישראל היא תגיע יום אחד). 

מה קורה בעולם במגזר המכוניות האוטונומיות?

בשלב זה, מה שעובד הן מוניות אוטונומיות. רק השבוע פירסם העיתונאי עומר כביר בכלכליסט, כי חברת WAYMO השייכת לחברת אלפבית, השלימה גיוס הון. של 2.25 מיליארד דולר לפי שווי של כ־30 מיליארד דולר. החברה עוסקת בפעילות של מוניות אוטונומיות במדינת אריזונה בארה״ב, ובכוונתה לעשות שימוש בכספים שגוייסו על מנת להרחיב פעילות זו, ובכוונה לרכוש עוד 80 אלף כלי רכב שישמשו אותה לצורך כך. בשלב זה, היא ממוקדת בארצות הברית, אבל כשיש לחברה את אלפבית בגב, תהיו בטוחים שהיא תהיה שחקנית משמעותית במהפכה של המכוניות האוטונומיות.

רכב אוטונומי

שיווק חשמליות בישראל

לפני כחצי שנה כתב נועם ריין בידיעות אחרונות על מספר דגמים שישווקו בישראל במהלך 2020. בערך באותו הזמן פרסם אודי עציון בעיתון כלכליסט כי “אחרי שנים של קיפאון: שוק המכוניות החשמליות מתעורר בישראל“. כלומר לפי הפרסומים, ישנן התפתחויות בגזרת המכוניות החשמליות, אבל אין כל התפתחות בתחום כלי הרכב האוטונומיים.

עם זאת, המצב הולך ומתפתח, ורק עכשיו נודע כי משרד הבינוי והשיכון, מקדם תקנה שתחייב כל בניין מגורים חדש לבנות מערכות טעינה לכלי רכב. תקנה זו תכנס לתוקף באופן מיידי. התשתית שתיבנה להטענה של רכבים חשמליים, תסייע גם בעתיד לתשתית של המכוניות האוטונומיות. אני סבור כי בקרוב גם בישראל חברה כלשהי תתעשת ותפעיל גם היא מוניות אוטונומיות (לפחות בשלב הראשון), בכפוף כמובן לאישור משרד התחבורה.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה מארבעה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים