אתר הבית

התפתחויות אחרונות בתחום כלי הרכב בישראל

פורסם ע"י ב ספט 11, 2019 בקטגוריה בלוג | 3 תגובות

פורסם ע"י ב ספט 11, 2019 בקטגוריה בלוג


לאחרונה התבשרנו, כמצופה כי יש כוונה מצד היבואנים לייבא בשנה הקרובה מספר רב של כלי רכב חשמליים. נכון שהכול תלוי בהתפתחות הענף בקרב היצרנים, אבל נראה כי הדרך נפתחה לתחרות בענף.

לחצו להאזנה לראיון שלי בנושא אצל מיקי מירו

כלי הרכב החשמליים

בתחילת חודש זה פורסם בכלכליסט מאמר מאת אודי עציון בשם “אחרי שנים של קיפאון, שוק המכוניות החשמליות מתעורר בישראל”. במאמר זה העיתונאי הנכבד מביא מספר דגמים אשר אמורים להגיע לשוק הישראלי בתחילת השנה הקרובה. בין השאר הוא מציין את המכוניות הסיניות, וכן את דגם רנו זואי (Renault Zoe), יונדאי איוניק (Hyundai Ioniq) ועוד מספר כלי רכב שאינם רלוונטיים לליסינג בישראל בגלל מחירם הגבוה. גם קבוצת פולקסוואגן מחדשת בתחום הזה,  וחושפת מכונית משפחתית משלה:

לפני שנה כתבתי על “חשמול כלי הרכב”. במאמרי אז הבהרתי כי לדעתי, ללא מערכות טעינה הפזורות ברחבי הארץ, השיווק של כלי רכב חשמליים ייכשל. מערכת הטעינה צריכה להיות גם במקום בו כלי הרכב עומד מרבית השעות (בעיקר בבית), וכן בדרכים לאלה הנוסעים מרחקים. כמו כן, לפני שנה כתב העיתונאי ליאור גוטמן כי “תוך שנתיים יוקמו 2,500 עמדות טעינה למכוניות חשמליות“. בעוד אנחנו ממתינים התפרסם כי חברת הדלק טן (Ten), התקינה מערכת באזור כפר סבא וכאזורים נוספים. במהלך השנתיים הבאות, סביר מאד כי אכן יוקמו יותר מ-2,500 מערכות טעינה. מצורפת כאן מפה המפרטת עמדות טעינה הקיימות כיום.

ומה קורה עם יתר כלי הרכב ?

הצפי הוא שבינואר הקרוב יעלו המסים על כלי הרכב ההיברידיים. יחד עם זאת, אני צופה כי מכיוון ענף הליסינג יזרום ביקוש לעשרות אלפי כלי רכב כאלה. למרות המיסוי הנמוך על כלי הרכב החשמליים, מחירם עדיין גבוה, והחדירה דרך הליסינג תיקח עוד קצת זמן (בניגוד להיברידיים כאמור).

בין לבין, חברת סקודה הצליחה להזדרז ולהביא לארץ את המחליפה של הסקודה ראפיד, הלוא היא הסקודה סקאלה. מדובר בכלי רכב שאמור היה להגיע אלינו רק בשנה הבאה, והוא איננו חשמלי וגם לא היברידי. מדובר בכלי רכב בעל מערכת בטיחות אקטיבית משופרת, וחסכוני ביחס לכלי הרכב הממונעים בנזין. יחד עם זאת, ישנם עסקים הזקוקים לתא מטען גדול יחסית, וכלי רכב זול יחסית, להם כלי רכב זה יכול לשמש תחליף ראוי.

סקודה סקאלה

סקודה סקאלה

לסיכום

אנחנו עומדים להיווכח כי כלי הרכב הממונעים בנזין או דיזל ייעלמו מהשוק וכלי הרכב ההיברידיים והחשמליים יתחילו לככב גם אצלנו החל מהשנה הקרובה. כלי רכב אלה יהיו מבוקשים גם ובעיקר בקרב משתמשי הליסינג, היות והם חסכוניים מצד אחד בדלק, ומצד שני בשווי השימוש.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה מארבעה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

3 תגובות

Join the conversation and post a comment.

 1. משה יעקבי

  מאמר מעניין ביותר

 2. אבי סנצ'ז

  אחלה מאמר! אני מאמין שמכוניות חשמליות הן העתיד. מקווה שבעבודה שלי גם יתחילו להביא כאלה בליסינג…

 3. עופר

  נגעת ברוב הנקודות בצורה יפה, אך לא ציינת את המכשלה העיקרית לחדירת המכוניות החשמליות לארץ: ההפסד ממיסוי על הדלק לממשלת ישראל.
  אולי זו הסיבה שמחיר המכוניות החשמליות המשפחתיות בארץ דומה למחיר מכונית מנהלים היברידית.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים