אתר הבית

הרכב האוטונומי ממשיך להתקרב – מה המשמעות על עסקאות ליסינג?

פורסם ע"י ב יול 4, 2016 בקטגוריה בלוג, המכונית האוטונומית | 2 תגובות

פורסם ע"י ב יול 4, 2016 בקטגוריה בלוג, המכונית האוטונומית


בשנים האחרונות אנו מקבלים אינפורמציה רבה בנושא הרכב האוטונומי, שצפוי לחולל מהפכה של ממש בענף הרכב בעולם. מתברר כי הנושא לא ברור עד תומו, ורבים סבורים כי הכרזת B.M.W כי ביחד עם אינטל ומבילאיי ניתן לתת מענה לרכב של גוגל, אכן מחדשת לנו. ובכן, כפי שתראו להלן לא מדובר בכל חידוש, אם כי לנו הישראלים יש עניין מיוחד בהכרזה זו, בגלל מעורבותה של החברה הישראלית מובילאיי. וזה עוד כלום לעומת ההכרזה החדשה של שר התחבורה על הפיכת נתניה למרכז ניסוי ברמה בינלאומית.

המצב הקיים

גוגל הודיעה כבר לפני כ-7 שנים על פיתוח כלי רכב אוטונומי שהחל לנסוע כבר ב-2012. כלי הרכב האוטונומיים של גוגל מורשים לנוע במסגרת הניסוי באזורים ציבוריים רק בליווי נהג שהוא בן אנוש בתוך הרכב. נסיעות ללא נהג כלל מורשות בימים אלו רק באזורים סגורים ופרטיים. גוגל הכריזה שהרכב יהיה זמין לציבור הרחב כבר בשנת 2020.

שטח ניסויים מדומה של המכונית האוטונומית

שטח ניסויים מדומה של המכונית האוטונומית

למעשה מרבית יצרני הרכב נכנסו ו/או נמצאים בשלבי כניסה לתחום זה בהבינם היטב כי כאן טמון עתיד התחבורה. בין היצרניות ניתן להבחין בחברות כמו ג’נרל מוטורס, ניסאן ופולקסוואגן, ולהערכתי גם הרוב המוחלט של יתר היצרניות. כולן מבינות שהעתיד אכן טמון ברכב האוטונומי, וכולן מבקשות להשתלב בייצורו.

נוצרו למעשה שתי קבוצות “יצרנים”: מחד חברות המחשוב גוגל ואפל, שתרומתן העיקרית היא בתוכנות הנדרשות והתקשורת ההכרחית, ומן הצד השני כל יצרני הרכב בעולם.

הפיתוחים הטכנולוגיים הולכים ומתרבים. לפני למעלה משנה כתבתי כי בפועל המכונית האוטונומית, על חלק ממרכיביה, כבר כאן. ואכן, מאז ועד היום נכתב רבות על הניסויים הנערכים בכלי רכב אלו ברחבי העולם. כך, חברת טסלה דיווחה על הכנסת תכנית לזימון כלי רכב ללא נהג. אמנם השלמת הפיתוח תיקח עוד כשנתיים, אבל אין ספק שמדובר בגימיק מעניין ואטרקטיבי…

ואצלנו בארץ, מנסים גם כן להשתלב בקידום הרכב האוטונומי, באמצעות פתיחת מרכז ניסויים בנתניה, כמוזכר לעיל.

תאונות במסגרת הניסויים

תאונות. עתידות להצטמצם ולהיעלם

תאונות. עתידות להצטמצם ולהיעלם

העיתונות נסערת במקרים שבהם מתרחשות תאונות בכלי רכב אלו. לדוגמא, במרץ השנה פורסם כי לראשונה נגרמה תאונה באשמת הרכב האוטונומי של גוגל. מה חדש בכך? הרי מדובר בכלי רכב במסגרת ניסויים, וטבעי שתהיינה מספר תקלות. נראה כי התקלות הן אכן מעטות, אף כי רק בימים האחרונים דווח על תאונה מחרידה שגרמה למוות לראשונה.

נושא הבטיחות הוא המקדם העיקרי של כלי רכב אוטונומי. אין ספק, כי ככל שרמת התקשורת בין כלי הרכב תלך ותתרחב, כך כמות התאונות תלך ותקטן עד שתיעלם. במסגרת הניסויים השונים, בעתיד גם תאונות מסוג זה צפויות להימנע. עוד חזון למועד, אבל אין כל ספק כי זה הכיוון בשנים הקרובות, ובמהרה נראה את התחלת הייצור של כלי רכב אלו.

פיתוחים חדשניים

רק לאחרונה פורסמה ידיעה בנגע לרחפן שיוכל לשמש אלטרנטיבה לרכב האוטונומי. מדובר בפיתוח מוקדם, בעוד יצרני כלי הרכב משקיעים הון עתק בפיתוחים הרלוונטיים לשימוש במסגרת הרכב האוטונומי. כמו כן לאחרונה, ג’ורג’ הוץ, האקר שהסתבך עם אפל לאחר שפרץ את האיפון, פרסם כי תמורת סכום צנוע יוכל להפוך כל כלי רכב, לרכב אוטונומי.

ומה ההשפעה שיש להתפתחויות אלה על ציי הרכב בישראל ועל הליסינג התפעולי? הצדדים העוסקים בתחום טרם גיבשו עמדה. מחד גיסא, ייתכן שחברות הליסינג יוכלו להציע גם כלי רכב אלו במסגרת פעילות הליסינג שלהן. מאידך גיסא, המשתמשים טרם מבינים מה עומד לקרות.

במהלך 4 השנים הקרובות יגיעו כבר כלי רכב אלו לידי שימוש. אם כך, כל התקשרות במסגרת עסקת ליסינג תפעולי או מימוני, צריכה לקחת זאת בחשבון. שכן, גם אם המדינה לא תעודד את השימוש בכלי רכב אלו ותמשיך להטיל את המיסים הגבוהים אותם היא מטילה היום, נוחיות השימוש תגביר את הדרישה מצד המשתמשים, קל וחומר גם אם המדינה תשלב ידיים ותרים את הכפפה: לעודד שימוש בכלי הרכב האוטונומיים, הבטוחים יותר ובוודאי מזהמים פחות. הפחתת המיסים הישירים או העקיפים כגון שווי השימוש, בהחלט תאיץ את השימוש ואת זה צרכני הליסינג צריכים לקחת בחשבון בעת ביצוע עסקה כיום.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

2 תגובות

Join the conversation and post a comment.

  1. אביחי

    האם חברות הליסינג ערוכות בכלל למהלך הזה שעוד יבוא עלינו, ומה זה אומר על התעריפים של הליסינג… מעניין יהיה לדעת

  2. שלמה א.

    עד כה לא היתה כל מודעות לרצינות שהרכב האוטונומי אכן יגיע ויהיה בשימוש.
    באמת מעניין אם ציי הרכב יוכלו לקבלם מחברות הליסינג בארץ.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים