אתר הבית

הניסיון לשנות את מחירון כלי הרכב – מה הבעיות הקיימות בו?

פורסם ע"י ב אוק 27, 2020 בקטגוריה בלוג | 0 תגובות

פורסם ע"י ב אוק 27, 2020 בקטגוריה בלוג


לאחרונה דובר רבות על כך ששרת התחבורה, מירי רגב, מבקשת לשנות את מחירון כלי הרכב. אני דיברתי על כך לאחרונה עם מיכאל מירו במסגרת מיזם People Broadcasting, ראו מטה. הבעיה הגדולה נעוצה בשאלה, אם בעלי הרכב המחויבים לדווח על מחיר המכירה, ידווחו על המחיר הנכון.

חובת הדיווח

שרת התחבורה דורשת כי בכל רכישה ומכירה יצטטו את המחיר שבו בוצעה העסקה. בעקבות כך, ביום 5/7/2020 כתב אודי עציון טור דעה תחת הכותרת: “מירי רגב מחייה את יוזמת מחירון הרכב הלאומי של משרד התחבורה“.

המחירון של לוי יצחק

מדובר בסך הכל במחירון יעיל, שכן הוא מבוסס על זהות המוכר (חברת השכרה או חברת ליסינג), מספר הקילומטרים שהרכב גמע וכן אם עבר תאונות.

הבעיות עם המחירון המוצע

כיום יש חשיבות לנסועה שביצע הרכב וכן מידע אם עבר תאונות. ככל שהנסועה גבוהה יותר, כך המחיר נמוך יותר. יצחק לוי נותן לזה משמעות. מאידך, אם לפי הגישה החדשה סתם ייתנו מחיר, הרי שמחיר זה לא ישקף את ערך המכונית. סתם מחיר אינו משקף דבר!

מעבר לכך, חברות הליסינג, המוכרות הכי גדולות בשוק, פוחדות בעיקר בגלל הסיבה שהזכרתי, ולדעתן המחיר, בשיטה החדשה, אכן לא ישקף את ערך כלי הרכב שלהם. חברות הליסינג מוכרות כמויות גדלות של כלי רכב, ומכירה פרטית של רכב משומש יכולה להיעשות במחיר נמוך בגלל סיבות שונות, שאינן באות לידי ביטוי באינפורמציה שתינתן.

גם חברות הביטוח מסתייגות מאוד מהמחירון החדש שלכאורה שרת התחבורה רוצה ליישם. למעשה הן ישלמו הרבה פחות ממה שמשלמים היום. גם עסקות טרייד אינן מהוות בעיה. הרי אין בעיה להוסיף על מחיר הרכב שנרכש ולהפחית ממחיר המכונית הנרכשת.

הבנקים וחברות המימון גם הם בבעיה: כיום יש מחירון, ואילו כשהשיטה החדשה תעבור, המחירון ישתנה ויהפוך למשתנה, ולא לקבוע שניתן להתבסס עליו ולהעריכו.

מה הפתרון?

להערכתי הצנועה, אני סבור שאין להפעיל מערכת זו המוצעת על ידי שרת התחבורה, אלא להותיר את המצב כפי שהוא או לחשוב על דרך יצירתית יותר שתשקף את מחירי העסקאות. אגב באותו עניין, גם אודי עציון שהזכרתי כאן למעלה, הספיק למתן את הביקורת מאז טור הדעה שלו מחודש יולי.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים