אתר הבית

הוחלט שלא להחליט: על פס”ד השבת כלי רכב מהשכרה

פורסם ע"י ב דצמ 21, 2016 בקטגוריה בלוג | 0 תגובות

פורסם ע"י ב דצמ 21, 2016 בקטגוריה בלוג


carsparkingלפני למעלה משנה כתבתי על פסק הדין שאמור להבהיר את התמונה ביחס להשבת כלי הרכב בעסקאות השכרת הרכב בישראל.

לפני כחודשיים התפרסם פסק הדין (ראו למטה), אך נראה כי תקוותם של רבים התבדתה והצדדים הגיעו לפשרה המתייחסת בעיקר לגובה ההשתתפות העצמית ולמע”מ הנגבה, רק במקרה שהנזק בפועל קטן יותר.

בהשכרת רכב ישנו נוהל המחייב גביית השתתפות עצמית בכל מקרה של נזק שנגרם לרכב החוזר מתקופת השכרה. על סכום זה גם נגבה מע”מ. כידוע, המע”מ איננו בר קיזוז גם אם עסקינן בחברה/עוסק מורשה. השאלה הראשונה שנדונה האם יש לגבות מע”מ על ההשתתפות העצמית. מעבר לכך, השאלה החשובה היא האם גובה ההשתתפות העצמית ישולם ללא קשר לגובה הנזק?

לצערם של רבים, כגדול הציפייה כך גודל האכזבה: במקום לקבל פסק דין מנחה, הגיעו הצדדים לפשרה שקיבלה תוקף של פסק דין. הפשרה אומרת שכל אלה ששילמו את המע”מ על ההשתתפות העצמית יהיו זכאים להחזר של 70% ממנו.
יחד עם זאת, לא התברר עד תומו עד כמה תשלום המע”מ אכן מותר על פי החוק. ייתכן ובית המשפט, בעידוד היועץ המשפטי לממשלה, שמח שלא לדון בעניין זה. במקרים הפרטניים, העדיף בית המשפט לבחון את הכתוב בהסכם ההשכרה, ולא לדון בשאלה הכללית מה דין “השתתפות עצמית”. לפיכך נשוא זה נותר פתוח.

האם גובה תשלום ההשתתפות העצמית אינו קשור לגובה הנזק בהחזרת רכבים מושכרים?

בהסכם הפשרה נדון נושא זה, וגם כאן, בעידוד היועץ המשפטי לממשלה, בית המשפט פטר עצמו מלדון לעומק השאלה ולא הבין עד כמה היא מהותית. הוא פסק כי “…לא הוכח קיומה של אפשרות סבירה שתתקבל טענת המבקש (התובע) כי המשיבה (חברת שלמה סיקסט) נוהגת באופן גורף לגבות מלקוחותיה סכומים מופרזים או אפילו גבוהים מן הפיצוי המגיע לה בעד הנזקים- הישירים והעקיפים- שנגרמו לה בעקבות תאונה קלה”.

בקיצור: מדובר בהליך שיכול היה להיות משמעותי ביותר, אבל כל התקוות נגוזו. גם שוכרי כלי הרכב נותרו עם סימני השאלה ובעיקר משתמשי הליסינג.

השבת כלי רכב בעסקות הליסינג

בעסקאות הליסינג, בעיקר כשמדובר על ציי רכב, שתי השאלות הנידונות חשובות ביותר: האחת- האם המע”מ הוא חלק בלתי נפרד מתשלום ההשתתפות העצמית והשנייה – מהו התשלום עבור הנזקים – גם הקלים ביותר. כאמור, שתיהן לא נדונו והנושא נותר פתוח.

שלמה סיקסט, חברת הליסינג הגדולה בישראל הצליחה לצאת מרוצה (להערכתי האישית והמקצועית) מתביעה זו. גם מי שמשקיע בכך מאמץ מוצא עצמו משלם סכומים לא קטנים בעת השבת כלי הרכב בתום עסקת הליסינג. בציי רכב מדובר בסכומים ניכרים. בהליכי המכרזים בהם אני עוסק, נושא זה נדון, ובדרך כלל התוצאה תהיה הפרש מאוד משמעותי בין רצון חברת הליסינג לבין הכתוב בתנאי המכרז – והלקוחות יוצאים נשכרים.

 

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים