אתר הבית

ההפחתה באגרות הרישוי: על בעיה גדולה שהשפעתה על לקוחות הליסינג רחבה

פורסם ע"י ב פבר 21, 2016 בקטגוריה בלוג | 4 תגובות

פורסם ע"י ב פבר 21, 2016 בקטגוריה בלוג


תביעה ייצוגית נגד המדינה שגבתה גביית יתר של אגרות הרישוי הביאה לכך, שהחל משנה זו הופחתו אגרות הרישוי השנתיות בסכום זעום. האם תהיה לכך השפעה על מחירי הליסינג? למעשה, מסתתרת כאן שאלה הרבה יותר גדולה: מה קורה אם במהלך תקופת הליסינג משתנה אחד מהמרכיבים הפטורים ממע”מ?

התביעה הייצוגית

2102-1בתביעה ייצוגית שהגיש פטרסקו נגד מדינת ישראל- משרד התחבורה, נטען כי מחזיקי כלי רכבים פרטיים ומסחריים מחויבים באגרות רישיון רכב מכוח תקנה 272 בתקנות התעבורה, התשכ”א-1961 והתוספת הראשונה בתקנות (להלן: “אגרת רישוי” ו”התקנות”, בהתאמה).

תקנה 15א(א) בתקנות התעבורה, בנוסחה הנוכחי, קובעת כי אגרת הרישוי תשתנה “לפי השינוי במדד המחירים לצרכן שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה…, בחודש ינואר שקדם ליום השינוי לעומת המדד שפורסם בחודש ינואר בשנה שקדמה לה…”. בעבר, עד לתיקון התקנות (שנכנס לתוקף ביום 1.6.06) נקבע בנוסח התקנה כי אגרת הרישוי תשתנה “לפי שיעור עליית מדד המחירים לצרכן”.

תקנה 15א(ב) בתקנות התעבורה קובעת כי “המנהל הכללי של משרד התחבורה יפרסם בהודעה ברשומות את נוסח התוספת הראשונה כפי שתואמה לפי האמור בתקנת משנה (א)”. עד לשנת 2003 הצמידה המשיבה את האגרות בהתאם לתקנות. בשנים 2004 עד 2006 לא פרסמה המדינה באמצעות משרד התחבורה הודעות בנוגע לעדכון האגרות.

משכך נטען כי משרד התחבורה לא עדכן את ירידת המדד בשנים 2003-2004 ועל כן יש לחייבו לעשות כן.

הפחתת עלות אגרות הרישוי

2102-2בסופו של הליך פשרה בתביעה הייצוגית, סוכם כי החל מחידושי הרישיון של 2016 תופחת האגרה ב-26 ₪ והחל מהשנה הבאה ב-10 ₪. כשמדובר בהיקפים של כ-3 מיליון כלי רכב מדובר אפוא על כמעט 78 מיליון ₪ בשנה זו, וסכומים נמוכים יותר בשנים הבאות.

כאמור, על לקוחות הליסינג ההשפעה קטנה, אבל קטן כגדול: ההתנהלות צריכה להיות ברורה. המצב הקיים איננו חד וחלק.

השאלה החשובה: מה קורה אם יש שינוי ברכיב הפטור ממע”מ במהלך תקופת הליסינג?

שאלה זו היא החשובה באמת. כיצד חברת הליסינג צריכה להתנהג אם נניח הפחיתה בכוחות עצמה רכיב פטור מע”מ במהלך תקופת הליסינג או הסכום הופחת עקב החלטה מנהלית (כמו באגרת הרישוי).

מהי ההתנהלות הנכונה:

 • האם עליה להשיב ללקוחות את הסכום שהצליחה לחסוך?
 • האם עליה לבצע מיון נכון ולחייב בסכום שנחסך, כסכום החייב מע”מ?
 • האם להותיר את המצב כמו שהוא?
חברות ליסינג גדולות ובינוניות

חברות הליסינג. אין הוראה ברורה בתקנות

למעשה קיימת אי בהירות בתחום זה. נכון שאין בהסכמים כל חובה להשיב ללקוחות סכומים כאלו. המחיר נקבע מראש, ועל הלקוחות לשלם את הסכום הקבוע בהזמנת הרכב במקור. אולם, וכאן נשאלת השאלה העיקרית: האם חברת הליסינג מחויבת לבצע שינוי בסיווג הסכומים, כך שהסכום הפטור ממע”מ יהפוך לחייב במע”מ? אם כך, הלקוחות ייפגעו, שכן אין המע”מ בר קיזוז.

מבדיקה שערכתי אין הוראה ברורה בתקנות הרלוונטיות.

מצד אחד, עלות הטיפול בשינויים אלו מצד חברות הליסינג מטריד ויקר. מאידך, ייתכן שכך הן חייבות לעשות? יחד עם זאת, אם אין הוראה ברורה והנושא לא נדון, מדוע שיעשו כך? לא מזמן הסברתי כי גם אם במהלך תקופת הליסינג ישנה הפחתת עלויות הפטורות מע”מ קיים קושי בהפחתת המחיר הנגבה מהלקוחות.

כל עוד אין הוראות ברורות, חברות הליסינג נוטות להותיר את המצב על כנו ולא לבצע כל שינוי. ייתכן שעל כך, מתמודדת חברת הליסינג הגדולה בארץ, שלמה סיקסט, בנושא התביעה הייצוגית שהוגשה נגדה וההשלכות שנבעו מכך. כל הסדר, המחייב את חברות הליסינג להשיב סכומים או לפחות למנוע מהגדלת חיובי המע”מ (שאינו בר קיזוז) יש להביא לידי ביטוי לפחות בהסכמים כל עוד אין הסדר חוקי.

בהיעדר הנחיה חוקית, קשה לדעת מה חברות הליסינג חייבות לעשות ולכן לקוחות הליסינג אינם נהנים אבל יותר מכך – גם אינם נפגעים!

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

4 תגובות

Join the conversation and post a comment.

 1. כרמל

  מישהו צריך לערוך את ההערה בתקנות, לא הגיוני שאין כזו…

 2. צדוק

  נושא מעניין, אמנם זה כמה שקלים אבל במקרו זה הרבה יותר

 3. קצין הרכב בעירייה

  מעניין מאוד. נראה מה תהיה תוצאת חקירת רשויות המס והתביעה הייצוגית ואז נוכל לקבל גם אצלנו החלטה. יש לנו כמה מאות כלי רכב בחיסינג.
  תודה על ההסבר

 4. יעקב- קצין בטיחות בארגון גדול

  מדובר בנושא רב חשיבות ! תודה על המידע ואנחנו בוודאי נהיה איתך בקשר על מנת להתעדכן. אפנה אליך את סמנכ”ל הכספים לפגישה על מנת לבחון ביצוע מכרז ליסינג.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים