אתר הבית

הגיע זמן ההיערכות לקליטת כלי רכב אוטונומיים!

פורסם ע"י ב אוק 25, 2016 בקטגוריה בלוג, המכונית האוטונומית | 3 תגובות

פורסם ע"י ב אוק 25, 2016 בקטגוריה בלוג, המכונית האוטונומית


עולם הרכב סוער סביב הסוגיה: מתי כלי הרכב האוטונומיים יעלו באופן סטנדרטי על הכבישים? כמות המידע שעוברת בתקשורת היא בלתי נדלת. לפיכך, אסביר כאן בקצרה את ההתפתחויות האחרונות.

הרכב האוטונומי מגיע

car-front

לאחרונה כתבתי על נושא הבטיחות כאן באתר. בטרם יבש הדיו על כתבה זו, הכריזה טסלה באמצעות אלון מאסק כי הרכב האוטונומי עומד להיכנס לפעולה בעוד כשנה אחת, בכל דגמי כלי הרכב המיוצרים על ידם. אין ספק, בין הצפי הזה מדויק ובין אם קצת מקדים את זמנו, יש לבחון את המצב ולהיערך לקראתו. להלן הסבר קצר על ההיערכות במדינה שלנו, ועיסוק בשאלה מהי ההשלכה על משתמשי הליסינג.

אין ספק כי לנושא יש השפעה רבה על ציי הרכב ואפילו על המשתמשים הפרטיים. לאור ההתפתחויות בעולם, יש התקדמות אפילו בנושא החקיקה על מנת להיערך כיאות.

התפתחויות בתחום הרכב האוטונומי

טויוטה הציגה כבר לפני שנתיים את תכניתה להפעלת רכב שיתופי בצרפת. למעשה, מדובר היה בתוכנית להפעלה בכל רחבי אירופה. למעשה, כל יצרני הרכב עוסקים בנושא זה ללא הרף. חלקם משתפים פעולה עם אחרים וחלקם מנסים בכוחות עצמם. לאחרונה פורסמו בארצות הברית הנחיות לשימוש אחיד בכלי רכב אוטונומיים והן נועדו לנסות ולקבוע סטנדרטים משותפים . ב- 19 בפברואר 2016, פרסם משרד התחבורה האמריקאי הגדרה אחידה של כלי רכב אוטונומיב- 20 לחודש ספטמבר התפרסמו תקנות פדרליות המאפשרות את השימוש בכלי רכב אלה. 

car

ארצות הברית החליטה, בצעד נועז, לנסות ולגבש סטנדרטים אחידים להגדרות הפונקציונליות של הרכב האוטונומי, כאשר מהלך זה יאפשר למדינות לחוקק את החקיקה אצלם. ממשל אובמה הכריז כי הולך ומגיע תקופת השימוש המסיבי בכלי רכב כאלה, שיקטינו את כמות התאונות, יחסכו זמן יקר ויגרמו להפחתת זיהום האוויר. הממשל האמריקאי קבע תכנית של 15 נקודות בנוגע לדרכים בה המכונית האוטונומית צריכה להגיב או לשמש את אלה המשתמשים בה.

ומה אצלנו?

לא עברו 8 ימים מאז פרסום הודעת הממשל האמריקאי ומשרד התחבורה אצלנו הודיע כי גם הוא יתחיל להניע מהלך של חקיקה מקיפה בנושא, תוך שיתוף פעולה אפשרי עם הממשל האמריקאי. מדובר למעשה בהתפתחות הודעת משרד התחבורה והמדען הראשי כי הם פועלים  לקדם את תנועת כלי הרכב האוטונומיים אצלנו. בכתבה שפרסם תומר הדר בכלכליסט, עולה כי אנחנו עולים מדרגה בנושא החקיקה והדרך הולכת ומתבהרת. לדבריו, משרד התחבורה מתחיל “לגבש תקנות ראשוניות שיסדירו נסיעה ברכבים שבהם הנהג לא נדרש לשלוט בחלק מפעולות הרכב או בכולן, לקראת חקיקה מקיפה שצפויה להתרחש בעתיד.” עוד דוווח כי מדינת ישראל אמורה להיות אחת מהמדינות הראשונות בעולם שיטמיעו באופן מלא נהיגה אוטונומית בשטחה.

מתוך הכתבה בכלכליסט

מתוך הכתבה בכלכליסט

ההשפעה על משתמשי הליסינג ובעלי הרכב

כבר ב- 2010, תוך כ- 3 שנים, נתחיל לראות כלי רכב אוטונומיים המתפקדים עצמאית בכבישי ישראל. ברור שהליך הקליטה יהיה ממושך, וההערכה היא שתוך כשנתיים למעלה מ- 20% מכלי הרכב יהיו אוטונומיים. היום חלק מהרכבים כבר עושים שימוש בתכונות שמחזיקות המכוניות האוטונומיות, אך האבולוציה למכונית אוטונומית לא הושלמה.

להערכתי, משתמשי הליסינג צריכים להבין שהתהליכים מתקצרים ותקופת השימוש של כלי רכב “רגילים” לא תימשך לעד. בנוסף אני מעריך כי נותר עוד מחזור אחד (3 שנים) של ביצוע עסקות ליסינג רגילות, כאשר ב-2020 לערך, יחול שינוי דרמטי באופן השימוש בכלי רכב. גם הלקוחות הפרטיים צריכים להבין לאן הולך ענף הרכב ולא לשקול שימוש בכלי רכב לתקופות ארוכות מעבר לשלוש שנים. רק לשם השוואה, כיום, על פי נתוני משרד התחבורה, תקופת השימוש הפרטית הממוצעת היא 5.9 שנים מיום הרכישה ועד מכירת כלי הרכב.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

3 תגובות

Join the conversation and post a comment.

  1. יואב ק

    אני עוד לא תופס שיהיו פה כלי רכב אוטונומיים. האם זה אומר שהם יעלו על הכביש בקרוב? ומה עם כל התאונות שמפרסמים לפעמים ומתרחשות?

  2. דניאל

    אני חושב שצריך לחכות לפני שמדברים על הליסינג וההשפעות שלו. אמנם זה נכון, ייתכן מאוד שנראה בעוד 3 שנים מכוניות כאלה בארץ, אבל אני לא יודע אם ישר הן ייכנסו לתוך מכרזי הליסינג. קודם יצטרכו לראות איך הן משתלבות פה וזה ייקח גם זמן.

  3. יעקבי-שמאי

    ראיתי היום פרסום שבעלי מובילאיי מודיעים כי כלי הרכב האוטונומיים המלאים ייכנסו תוך 5 שנים. אין גם לי ספק, כפי שאתה מציין, שכלי הרכב האוטונומיים אכן בדרך ותוך מספר שנים יהפכו לסטנדרט.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים