אתר הבית

גנבי הרכב מתעוררים – מה ההשפעה על הליסינג?

פורסם ע"י ב אוג 5, 2015 בקטגוריה בלוג | 3 תגובות

פורסם ע"י ב אוג 5, 2015 בקטגוריה בלוג


על פי דיווחי המשטרה, כפי שפורסם לאחרונה בכלכליסט, מתחילת 2015 ישנה עלייה בכמויות כלי הרכב הנגנבים בישראל. מה ההשלכות על תחום הליסינג? עוד לפני כן, על מנת לסבר את האוזן, נציין כי ב-7 החודשים הראשונים של 2015 חלה עלייה של 10.3% בגניבת כלי רכב (מעל 10,000 מכוניות), כאשר חודש יולי ‘כיכב’ עם 1,558 גניבות.

לדעתי, אין מדובר בעובדה זניחה ואם מגמה זו תימשך גם לקראת סוף השנה, משתמשי הליסינג צפויים להיפגע.

הביטוח של חברות הליסינג

חברות הליסינג פועלות כמו חברות הביטוח, כאשר הדבר נוגע לביטוח המקיף של כלי הרכב שלהן. בעבר הסברתי נושא זה קצת יותר בהרחבה. למעשה, חישובי עלויות הביטוח בו חברות הליסינג מחייבות במסגרת תחשיבי מחירי הליסינג, נקבעים על בסיס מידע הנצבר אצלן, הן על בסיס ניסיונן, והן על בסיס מידע המפורסם מעת לעת על ידי משטרת ישראל וגורמים אחרים.

תמחור עסקאות הליסינג

כחלק מתמחור העסקאות, חברות הליסינג מתחשבות גם בכמויות הגניבות באופן כללי בשנה האחרונה, ובסטטיסטיקה של גניבות כלי רכב ספציפיים. אמנם חיובי עלויות הביטוח אותם משלמים לקוחות הליסינג, אינם מחויבים במע”מ, אבל העלות צריכה להילקח בחשבון.

עלייה בגניבות תשפיע על הליסינג (Toa55)

עלייה בגניבות תשפיע על הליסינג (Toa55)

כפי שמצוין בכתבה בכלכליסט, אם אכן יתברר שהטויוטה קורולה נגנבת יותר מהממוצע הרגיל, משמעות הדבר היא שכלי רכב זה, הנפוץ בקרב משתמשי הליסינג, יתייקר בעסקאות הליסינג.

בסך הכל, מנהלי ציי הרכב חייבים להבין כי ככל שכלי הרכב “גניב” יותר, כך מחירו יהיה גבוה יותר בהשוואה לכלי רכב דומים. בהקשר זה, פרמטר נוסף שלוקחות חברות הליסינג בחשבון הוא מיקומו של הלקוח בארץ, כך שאם באזור שבו נמצא לקוח הליסינג ישנו מספר גבוה של גניבות, המחיר צפוי להיות גבוה יותר. הדבר לא מעיד על מחירים נמוכים מהרגיל בכלי רכב אחרים.

לסיום אציין כי בעקבות המכרזים שאני מבצע במסגרת תפקידי כיועץ ליסינג, השפעה על המחיר לאחר ביצוע העסקה לכלי רכב חדשים ונוספים, אינה קיימת.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

3 תגובות

Join the conversation and post a comment.

  1. בועז גלעדי

    רגע אבי, זאת אומרת שאם יש לי צי רכב של ארגון שנמצא בעיר ‘מסוכנת’ (בלי שמות..) – המחיר יהיה גבוה יותר?

  2. ציון

    הייתי בטוח שכל עניין הגניבות נלקח בחשבון בחברות הליסינג. מעניין שיש דגמים שהם “נחשקים” יותר בעיני גנבים

  3. אוהד - מנהל צי

    קצר וקולע – תודה על המידע הזה, אני באמת אבדוק את זה מול חברת הליסינג שלנו

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים