אתר הבית

בימ״ש: ״יבואנים ישירים מחויבים למימוש האחריות בעת תקלה ברכב״

פורסם ע"י ב אוק 20, 2019 בקטגוריה בלוג | 0 תגובות

פורסם ע"י ב אוק 20, 2019 בקטגוריה בלוג


בפסק הדין 116690-01-18 יוניון מוטורס ואחר נגד משרד התחבורה ואח’ שניתן בשבוע שעבר, נפסק כי יבואני הרכב חייבים להעניק אחריות גם על כלי רכב המיובאים באופן אישי. כלומר היבואנים יעניקו אחריות לרכבים גם אם הם לא יובאו על ידם, אלא על-ידי היבואנים המקבילים או הזעירים.מדובר בפסק דין מאוד בעייתי בנסיבות העלולות לפגוע בכלל צרכני הרכב בישראל (ניתן לראות סקירה של פסק הדין גם באתר גלובס).

אבי הורוביץ יבואנים פסיקה

המצב לפני פסק הדין

יבואני רכב פרטיים רוכשים את כלי הרכב, בדרך כלל יוקרתיים, במדינות הייצור. כפועל יוצא מכך, האחריות לאותו כלי רכב היא באותה מדינה. מרבית כלי הרכב מיבואים על ידי יבואנים גדולים, אולם כיום אנחנו מדברים כבר על פוטנציאל של יבוא אישי של אלפי כלי רכב (לכן יש לפסק הדין משמעות לא קטנה, בעיקר נוכח העובדה שכלי הרכב האלה אינם נפוצים אצלנו באופן מובהק).

יבואני הרכב בישראל מרוויחים לא מעט בגין כל כלי רכב הנמכר בארץ. מאחר והם מותירים לעצמם מירווח, וכן מאחר והיצרן יודע כי כלי רכב אלה נמכרים בארץ, הוא מגבה את היבואנים בהענקת האחריות על כלי רכב אלה.

לעיתים עלות התיקונים בהענקת האחריות גבוהה, ובמקרים כאלה היבואן מעביר את הערכת העלויות ליצרנים, המשיבים ליבואנים כספים אלה. רק במקרים שוליים ביותר, עלות התיקונים חלה על היבואן עצמו.

החלטת בית המשפט יבואנים

פסק הדין וההחלטה המינהלית

בשורה התחתונה, בפסק הדין נפסק כי היבואנים חייבים להעניק את האחריות גם לכלי הרכב המיובאים באופן אישי. כלומר גם אם כלי הרכב יובאו על ידי יבואן אחר, עדיין היבואן הרשמי חייב בתיקון התקלה .

אם התקלות יהיו בשוליים, לא מדובר בהפסד גדול ליבואנים. אולם אם וכאשר יווצר מצב של עלויות כבדות (כפי שתואר לעיל, בהעלאת המספרים בייבוא אישי), לא תהיה ליבואנים כל אפשרות בלבקש החזר מהיצרנים, הואיל וכלי הרכב לא נרכש על ידי היבואנים. כלומר, היבואנים לא יוכלו לחזור ליצרנים ולבקש החזר על תיקון התקלה, שהרי כלי הרכב לא נרכשו על ידם, אלא יובאו בייבוא אישי!

אני סבור שעלויות אלה עלולות להגיע לעיתים לסכומים גבוהים, והמצב כזה שהיבואנים פשוט ישיתו עלויות אלה על כלל הציבור הרוכש מהם כלי רכב. כלומר, מן ההתערבות הלא בריאה הזאת בשוק של בית המשפט, הציבור בסופו של דבר יפסיד. לגבי ליסינג, אני סבור שבעסקות רכישת כלי רכב ע”י חברות הליסינג, העלות לא תשתנה.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה מארבעה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים