אתר הבית

בטיחות כלי הרכב לשנת 2020

פורסם ע"י ב ינו 26, 2020 בקטגוריה בלוג | 0 תגובות

פורסם ע"י ב ינו 26, 2020 בקטגוריה בלוג


מערכות הגנה אקטיביות 1

בעבר הסברתי בבלוג זה, כי בתחום אמצעי הבטיחות השונים, ניתן לחלק את האמצעים השונים לשתי קטגוריות: בטיחות אקטיבית ובטיחות פסיבית. אמצעי בטיחות אקטיבית מתערבים בנהיגה ומונעים תאונות על ידי התערבות. אמצעי בטיחות פסיבית נועדו למזער נזקים ולמנוע תאונות על ידי התראות, כדוגמת מערכת מובילאיי המותקנת כיום במכוניות רבות, ומצפצפת לנהגים שחורגים מן המהירות המותרת, פונים בחדות מדי, לא מאותתים וכדומה. כעת פורסם כי לפי מדיניות חדשה של משרד התחבורה, מערכות בטיחות אקטיביות יעניקו לנהגים הטבות מס.

מערכות הבטיחות האקטיביות

עד כה הטבות המס ניתנו לכלי רכב שהתקינו (גם בארץ), מערכות בטיחות פסיביות (דוגמת מובילאיי): הטבת מס עד 3,000 ₪ לכל כלי רכב. אולם כעת משרד התחבורה יתמרץ גם מערכות המשתמשות בנהיגה חלקית-אוטונומית. המצב כיום עולה על כל דמיון: הטכנולוגיה של המערכות האקטיביות כה מתקדמת, עד כי כיום ישנן מערכות המתערבות אפילו בעת שימוש בטלפון, או בעת נהיגה בשכרות. מערכות ההגנה האקטיביות מאפשרות, במקרה חירום (ובנסיעה שאינה מהירה מדי) לעצור כשבן אנוש חוצה את הכביש לפני כלי הרכב. מערכת ההגנה האקטיבית מקשה בעת מעבר נתיב, יש לה מערכת קרוז אדפטיבית- השומרת על מרחק מול כלי הרכב הנוסע מלפנים, ואף עוצרת כשצריך גם ללא מעורבות הנהג. משרד התחבורה החליט כעת לשנות את החלטותיו המיושנות והחל לגבש מסמך, שיקבע את גובה ההנחה שכלי רכב בעל מערכת הגנה אקטיבית יקבל.

מערכות הגנה אקטיביות 2

מערכות ההגנה הפסיביות

הולכת ומסתמנת גישה, לפיה יבוטלו בסופו של דבר ההטבות למתקיני מערכות ההגנה הפסיביות, ורק בעלי מערכת הגנה אקטיבית יזוכו בהנחה. ברור שהחלטה לגרוע מהרשימה מערכות הגנה פסיביות, תיפגע במספר גופים ובציבור גדול הרוכש כלי רכב משומשים. למעשה צוטטו מנהלים במשרד התחבורה כשאומרים:

אנו מודעים לחשיבות הרבה של מערכות בטיחות אקטיביות ופועלים לקידומן, בין היתר בגלל הרצון שלנו להקדים את כניסת הרכב האוטונומי לשוק, לכן פרמטר זה הינו בין החשובים בקביעת המדיניות העתידית לנוהל הטבות מהמס.”

לסיכום

כיום מרבית כלי הרכב החדשים באים עם מערכת הגנה אקטיבית מותקנת מראש. חלק מביצועי הבטיחות בכלי הרכב בהן מותקנות מערכות אלה אינם גבוהים דיים, שכן חלק מן האפיונים האפשריים אינם מותקנים. יחד עם זאת, המגמה הולכת מתרחבת, ואני מניח שתוך שנה/שנתיים נופתע עד כמה כלי הרכב החדשים בעלי מערכות הגנה משוכללים.

 

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים