אתר הבית

בטיחות כלי הרכב בישראל

פורסם ע"י ב ינו 21, 2018 בקטגוריה בלוג | 2 תגובות

פורסם ע"י ב ינו 21, 2018 בקטגוריה בלוג


לאחרונה התבקשתי לבדוק את בטיחות כלי הרכב, שחברה גדולה ביקשה לקבל בעסקות ליסינג. בבדיקה שלי עלו ממצאים מעניינים וטוב יהיה אם מנהלי ציי הרכב יקחו זאת לתשומת לבם, שלא לדבר על כל מי שמחזיק כלי רכב בישראל.

בטיחות פסיבית ובטיחות אקטיבית

לפני למעלה משנה כתבתי מאמר המסביר כי כלי הרכב החדישים בטוחים יותר מאלה הישנים. נתתי שם סקירה מקיפה על התחום, אף כי לא חידדתי את ההתייחסות להבדלי הבטיחות בכלי הרכב החדישים עצמם.

באופן כללי התחום בנוי משני רבדים:

  1. בטיחות פסיבית
  2. בטיחות אקטיבית

הבטיחות הפסיבית

תפקידה של הבטיחות הפסיבית היא למזער את הנזק במקרים של תאונה. היא אמורה להתריע לפני תאונה ולאפשר לנהג להגיב. המערכת המותקנת בכלי הרכב מבוססת על ראייה מלאכותית, ומכילה מצלמה חכמה הסורקת את הכביש בזמן נסיעה, ובדומה לעין האנושית יודעת לזהות ולהבחין בין סימני הכביש, תמרורים והולכי רגל.

שלוש מערכות בטיחות כאלה מוצעות בשוק הישראלי: מובליאיי, איווקס ומובון.  מערכות אלה משווקות בארץ ברמות שונות.

הבטיחות האקטיבית

תפקידה של הבטיחות האקטיבית הוא למנוע את התאונה. על מנת לעשות כן, מערכת זו מותקנת מלכתחילה בכלי הרכב ומאפשרת לכלי הרכב לפעול על מנת למנוע תאונות. המערכת האקטיבית מבוססת על המערכת הפסיבית על מנת לזהות את הנדרש ממנה.

רק לאחרונה התפרסם סקר שנערך באירופה, ובפרסום, שסקירה שלו מצאתי באתר וואלה, מתברר שאיגוד הבטיחות האירופאי NCAP מאשר כי בשנת 2017 אכן התגברה המגמה של התקנת מערכות אקטיביות בכלי רכב חדשים.

car

אין ספק שמערכות אלה, כחלק מהתפישה שבכלי רכב אוטונומיים יפעלו המערכות לבדן וללא מעורבות הנהגים, אכן מתחילות להיות מותקנות בכלל כלי הרכב שישווקו בישראל.

כלי הרכב בישראל וההשפעה על לקוחות הליסינג

אצלנו במרבית מכרזי הליסינג קיימת דרישה להתקנת מערכת בטיחות אקטיבית. ואכן, נושא זה נדרש היה בשנים האחרונות כשחלק מכלי הרכב שלא היו מזוודים באמצעי בטיחות כאלה, המשתמשים ביקשו התקנת מערכת פסיבית, אשר על פי דרישה ובתשלום ניתן היה לקבלם. (במסגרת מכרזי הליסינג שאני עורך אין צורך בתשלום).

בשנים האחרונות הלכה והתפתחה המגמה של התקנה ללא כל תוספת תשלום. העניין היה טמון בכך, שכלי רכב בטיחותי זכאי להטבה כספית, שגובהה היה דומה לסכום עלות המערכת הפסיבית.

משרד התחבורה והבטיחות בדרכים אף עודד מגמה זו כשהודיע כי “עם התקנת מערכת בטיחות מתקדמת ברכב מקבלים החזר של 1,500 ש”ח“.

leas

במסגרת המאבק העולמי בתאונות הדרכים, פותחו בשנים האחרונות מספר מערכות בטיחות מתקדמות אשר נועדו למנוע תאונות ולמזער את חומרת הפגיעה. מערכות מצילות חיים מותקנות כיום במרבית כלי הרכב החדשים, אך לא בכלי רכב שעלו על הכביש לפני שהן הפכו לסטנדרט. לכן החליט משרד התחבורה והבטיחות בדרכים לעודד התקנת מערכות בטיחות גם ברכב פרטי משומש, באמצעות מתן תמריץ כספי משמעותי.

 ביוזמת שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ, החליטה ממשלת ישראל להקצות 180 מיליון ש”ח לעידוד התקנת מערכות בטיחות בכלי רכב פרטיים, בשאיפה להגיע ליותר מ-100 אלף התקנות עד שנת 2019.

משרד התחבורה שם את הדגש על מערכת סטייה מנתיב ומערכת שמירת מרחק, ואף פרסם את מחיריהן של שלוש החברות:

table

 מדובר כמובן במערכת הגנה פסיבית, שהתקנתה תזכה במענק. מערכות אלה אכן יכולות לשפר את בטיחות כלי הרכב אבל פתרון זה איננו מספק; המערכות האקטיביות הרבה יותר בטוחות.

נושא המענק אף הוזכר אצלי עת כתבתי כי חלק מיבואני הרכב אף מבצעים קומבינה הפוגעת בבטיחות כלי הרכב המיובאים.  לשמחת כולנו מדובר במעט מאוד דגמים וכיום הולכת ומתחזקת המגמה של שיווק כלי הרכב עם מערכת ההגנה האקטיבית של יצרני הרכב.

יחד עם זאת, בבדיקה שערכתי עולה כי תכונה אחת חסרה בהרבה מאוד כלי רכב. משתמש המבקש לנסוע בכלי רכב בטיחותי שבין השאר יזהה הולכי רגל ובמידת הצורך אף יעצור אוטומטית, לא יוכל לקבל תכונה זו אצל חלק מכלי הרכב המבוקשים ביותר בקרב ציי הרכב. רכיב זה חשוב ביותר ויכול בהחלט להקטין את כמות הנפגעים מבין הולכי הרגל.

לפיכך, לדעתי, כשמזמינים כלי רכב מן הראוי לבחון את מתקני הבטיחות האקטיבית, ואם חסרה התכונה הזו מן הראוי להתקין לפחות מערכת פסיבית שתתריע על כך. במכרזי הליסינג אותם אני עורך יש בהחלט אפשרות כזו.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה מארבעה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

פוסטים אחרונים מאבי הורוביץ יועץ ליסינג (צפה בהכל)

2 תגובות

Join the conversation and post a comment.

  1. אבי בן חמו

    אין דבר חשוב יותר מהבטיחות, אין! שמח שחלק גדול מהרכבים בישראל יהיו בטוחים בעתיד הלא רחוק

  2. גיא

    מאוד אוהב את האינפורמציה שאתה נותן אבי, במיוחד כשזה נוגע לבטיחות שלי ושל משפחתי. המשך כך!

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים