אתר הבית

בחסות הקורונה- הגריטה חוזרת (אבל לא מספיק)

פורסם ע"י ב אפר 13, 2020 בקטגוריה בלוג | 0 תגובות

פורסם ע"י ב אפר 13, 2020 בקטגוריה בלוג


גריטת מכוניות

בימים אלה, ובהפתעה לא קטנה, התפרסם בכלכליסט כי מדינת ישראל חוזרת להפעיל את תוכנית הגריטה של רכבים. לכאורה מדובר במהלך מבורך, שתורם להפחתת זיהום האוויר מן המכוניות בישראל, ולמעבר למכוניות בטוחות וטובות יותר בכביש. יחד עם זאת, פורסם בכתבה כי מדובר בגריטה מצומצמת, רק למשאיות וטנדרים המונעים בדיזל. נכון, אלו כלי רכב מזהמים במיוחד, אבל יש גם כלי רכב פרטיים המזהמים לא פחות. מעבר לזה, כלי רכב ישנים לא בטיחותיים, ומשום כך, אני סבור כי המדינה טועה בכך שמאפשרת תוכנית גריטה המצומצמת רק לכלי רכב אלו בלבד.

הרעיון של הגריטה

תוכניות לגריטת רכבים ישנים מיושמות במדינות רבות בעולם. הרעיון הוא שתוכנית גריטה לרכב משומש, תגרום לרכישת כלי רכב חדשים בקרב הציבור, שהם גם בטוחים יותר וגם פחות מזהמים. במדינות אחרות, סכומי הפיצוי הניתנים לבעלי רכבים שמוסרים את רכבם לגריטה, גבוהים בהרבה מאשר היה בארץ. 

בישראל, כאשר המס על כלי רכב חדש בממוצע הינו 35,000 ₪, נראה כי גם המדינה מן הבחינה הכספית, יהיה זה כלכלי מצד השלטון להרחיב את תוכנית הגריטה (שהרי הרחבת תוכנית הגריטה, תגרום לעליה ברכישת רכבים חדשים, שכאמור שיעור המס המשולם עליהם גבוה בהרבה מן התמריץ המשולם בעבור גריטת רכבים). נכון, שהיו מספר פעמים ניסיונות לבצע תוכניות גריטה נרחבות, אבל התקציבים אזלו במהרה.

מלבד הנושא הכלכלי, הבטיחותי וזיהום האוויר, הרחבת תוכנית הגריטה בישראל פשוט נחוצה. לאחרונה התפרסם בכלכליסט כי בעלי כלי רכב ישנים פשוט נוטשים אותם ברחבי הערים, וזה כמובן כתחליף לתוכנית גריטה מסודרת. לעניות דעתי, נטישת כלי רכב ברחבי הערים תלך ותחמיר, כל עוד המדינה לא מחדשת את תוכנית הגריטה במתכונת משופרת.

תוכנית הגריטה חדשה

לצערנו התכנית החדשה איננה יכולה לשמש כלי עזר בכל האמור לעיל. התוכנית החדשה עוסקת רק בחלק מכלי הרכב, ואיננה משמשת תחליף לכלי הרכב הפרטיים. באמצעות תוכנית גריטה יעילה, נזכה גם לפיחות בזיהום האוויר במדינה, ולא פחות חשוב – גם כלי הרכב שיסתובבו בכבישי ישראל יהיו בטוחים יותר. הגיע הזמן שהמשרד להגנת הסביבה ישקול זאת וידרוש תקציב גבוה לביצוע העניין.

 

 

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים