אתר הבית

כיצד עובד הרכב האוטונומי?

פורסם ע"י ב אוק 15, 2020 בקטגוריה בלוג | 0 תגובות

פורסם ע"י ב אוק 15, 2020 בקטגוריה בלוג


העשור הקרוב מביא איתו שינויים וחידושים רבים בתחום הרכב. גם כלי הרכב האוטונומיים צפויים להגיע לארץ, ונשאלת השאלה כיצד המערכת המופלאה הזו עובדת ?

מבדיקה שערכתי מדובר בתהליך המורכב מ-7 שלבים שמתבצע במחזוריות מספר פעמים בשנייה:

  1. SENSING –חיישנים קולטים נתונים מהסביבה.
  2. Tracking – מעקב. הרשת עוקבת אחרי נתונים.
  3. Localization- מעבדת את הנתונים וממקמת את הרכב בתוכם
  4. Prediction – חיזוי האובייקטים שנקלטו והיכן ממוקמים.
  5. Planning – תכנון הנסיעה על בסיס נתונים תוך שמירת חוקי התנועה והימנעות מפניות חדות.
  6. Control – המרת תוכנית הנסיעה אל מערכות הרכב: הגה, גז ומערכת הבלימה.

כל שלב בתהליך הינו קריטי לבטיחות הנסיעה. כלי הרכב האטונומים מחייבים נסיעה זהירה, בהיעדר זהירות עלולות להתרחש תאונות באופן תדיר.

במגזין ‘אוטו’ פורסמה כתבה בנושא מבחני דרך למכוניות אוטונומיות. בארצות הברית מבחן זה הציג תאונות על אף שניתן היה למנוע אותן.

הדגמים שנבדקו:

1635459
1635458
1635457

החסרון ברכב אוטונומי הוא מהירות הנסיעה.  סמן המהירות כאן הוא קריטי, לדוגמא מכונית עומדת לפני רכב (אוטונומי) עוצרת לפתע, מהירות תגובת מערכת הבלימה קריטית ובעלת חשיבות רבה למניעת תאונות.

בנוסף, תנאי הדרך משתנים ומחייבים נסיעה זהירה והתחשבות בעיקולים,ירידות וכו’. יחד עם זאת כלי רכב אלו, מצוידים במפות ויודעים לחזות היטב את תנאי הדרך ולדעת מתי תנאי הדרך משתנים ולהיערך למצבים אלו.

משפחה רחבה של אלגוריתמים אכן נסמכת על הממצאים של רשת LSTM, לאחר שעיבדה את הקינמטיקה הטמפורלית של כל רכב בנפרד אל הקלט של רשת קונבולוציה (CNN), המקודדת את האינטראקציות המרחביות עם המפה ועם משתמשי הדרך הנוספים.

בגרף הבא מסביר זאת היטב:

:

כיצד רכב אוטונומי משתלב עם כלי רכב שאינם אוטונומיים:

התלות במערכת החיישנים ברכב אוטונמי היא קריטית ואני סבור שהשתלבות הרכב האוטונמי תהיה טבעית בכביש מלא ברכבים המופעלים על ידי בני אנוש.

שאלות רבות מוטלות על הרכב האוטונומי בעניין ה’מוסר’. מכון דיוסזון כתב על כך מאמר בו מתייחסים ל”מוסריות הרכב אוטונומי” שכן, למי עליו לדאוג קודם במקרה של תאונה ומה קורה כשתפקיד ה”נהג האחראי” עובר פתאום לידי מכונה.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים