אתר הבית

אגרות החוב של חברות הליסינג בתחילת 2019

פורסם ע"י ב ינו 28, 2019 בקטגוריה בלוג | 2 תגובות

פורסם ע"י ב ינו 28, 2019 בקטגוריה בלוג


לפני כשנתיים וחצי כתבתי מאמר, על כך שקרנות הפנסייה משקיעות 6 מיליארד ₪ בחברות הליסינג הגדולות. הסברתי בין השאר, כי מדובר ב”עוגן” של מקורות אשראי, עובדה שמעניקה להן ליציבות מהבחינה התקציבית.

מאז עבר זמן, ומצב אגרות החוב שקרנות הפנסיה השקיעו, מתייחס הפעם רק ל- 3 חברות ליסינג (ולא 4 כפי שהיה בסקירה הקודמת, הואיל וחברת אוויס הפסיקה לדווח…), ומסתכם כדלקמן:

 

 

בסך הכל קרנות הפנסיה השקיעו כ- 5.2 מיליארד ₪ בשלושת חברות ליסינג אלה.

אני סבור שהלוואה הבנויה בעיקר על המחאת זכויות התשלומים, הייתה בהחלט יכולה להיות בטוחה. הבעיה מתעוררת כשכ- 50% ממנה, מבוסס על ערך כלי הרכב בעת מכירתו, ולפי הנתונים שברשותי, אכן כך זה מתנהל היום.

בימים אלה, פירסם מר אבישי עובדיה בעיתון גלובס, מאמר ממנו עולה כי קיים סיכון רב בהשקעה זו. המאמר נכתב תחת הכותרת: “האם האג”ח של חברות הליסינג הן בועה?” הוא טוען שהסיכונים הכרוכים בהשקעה זו אינם מתומחרים כראוי. האומנם ?

מר אבישי עובדיה, המשמש כמרצה בחשבונאות, מנתח את הדוחות של חברת אלדן, וסבור כי מדובר בהלוואות המגולגלות, ובפועל לא יוחזרו אף פעם. הוא מביא הסברים מקצועיים הראויים בהחלט לקריאה ולעיון.

האומנם קיימים סיכונים בהלוואות אלה ?

כיום, עיקר הסיכונים בתחום הליסינג, טמונים ביכולת (או יותר נכון- בהיעדר היכולת) למכור את כלי הרכב המשומשים במחירים סבירים.

כלי הרכב מתחדשים לבקרים, מצב שלא היה בעבר, אך בשנים האחרונות כל יצרן מנסה להתחדש עם מצבת כלי הרכב אותו הוא מייצר לעיתים תכופות, וכל כלי רכב חדש, חסכוני ובטיחותי יותר מקודמו. בנוסף, בדרך כלל רכבים אלה, הרבה יותר נוחים, ומשופרים באביזרים המקלים על הנסיעה. לפיכך, רכישת כלי רכב משומש, מיועדת לקהל יעד מאוד ספציפי.

אני סבור שחברות הליסינג אכן מסוגלות לעמוד בתזרים ההלוואות, בעיקר נוכח התשלומים השוטפים. יחד עם זאת, ייתכן ויש להפחית את גובה התשלום העומד מול מכירת כלי הרכב המשומש.

אם קרנות הפנסייה שלנו יחדלו מלממן את חברות הליסינג, ייתכן ותהיה בעיה בפעילותן, וקשיים בהשגת מימון ראוי. אני סבור שבעתיד הקרוב לא יחול כל שינוי, וחברות הליסינג ימשיכו לבסס את פעילותן גם על מקורות קרנות הפנסייה שלנו.

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

2 תגובות

Join the conversation and post a comment.

  1. אלכס

    מה זה אומר לגבי הצרכנים של הליסינג? יש לזה משמעויות

  2. אביעד

    זה אומר שהמחירים של המשומשות צפוי גם לרדת?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים