אתר הבית

אבי הורוביץ על הביטוח בפעילות הליסינג וההשכרה- בסוף 2018

פורסם ע"י ב אוק 22, 2018 בקטגוריה בלוג | 3 תגובות

פורסם ע"י ב אוק 22, 2018 בקטגוריה בלוג


כאשר מתבצעת עסקת ליסינג או השכרה, כלי הרכב נמסר ללקוח עם ביטוח הכלול במחיר. חלק גדול מלקוחות הליסינג, סבורים שהם מוגנים ובטוחים (לכאורה) שיש להם כיסוי מלא לכל מקרה של תאונה או נזק. בשנים האחרונות ניתן לראות שהביטוחים לא תמיד מכסים את כל מה שהלקוחות ציפו, רק הסכם מסודר בראש לגבי הכיסויים, יכול להסדיר את הנושא.

 

 

המצב הקיים

לפני למעלה משנה, כתבתי כתבתי על הנושא בביטוחי באופן נרחב במאמר: “הכיסוי הביטוחי הקיים ללקוחות הליסינג מצוי בספק”. במאמר פירטתי את סיבת הספק, והבאתי כדוגמה, את פסק הדין שהתפרסם שנה לפני כן, בו קבע בית המשפט את הדברים הבאים:

” בפסק דין בנוגע לבסט קאר חברה לשירותי רכב בע”מ נגד הראל חברה לביטוח בע”מ, ע”א 22850-06-16, השופט אלכסנדר רון נדונה שאלה זו, והוא פסק באופן נחרץ כי “אין לראות משכירת רכב כאחראית לנזקי רכוש שנגרמו לצד שלישי על ידי שוכר הרכב, רק מכוח היותה בעלת הרכב. הביטוח שעל חברות השכרה לבצע לפי צו הפיקוח על מצרכים ושירותים (הסעת סיור, הסעה מיוחדת והשכרת רכב), הינו ביטוח חובה בלבד ולא ביטוח רכוש.

… אין בכתב התביעה כדי ללמד על כל אחריות הנתונה לחברת השכרה לנזקי צדדים שלישיים שנגרמו על-ידי לקוחותיה. במישור המהותי, אין במשפט הישראלי כלל לפיו אחראי בעל הרכב, רק מכוח היותו הבעלים ואולי גם מתיר השימוש, לנזקי רכוש שנגרמו לצדדים שלישיים…”


פסק דין זה הוא בעייתי ביותר. הוא מעמיד את משתמשי הליסינג וההשכרה לכאורה, במצב מאוד לא נוח ועל כך הרחבתי במאמר שקישרתי מעל.

מאידך, בניגוד מוחלט לגישה המצרה של אותו בית המשפט, הרי עתה התפרסם כי חברות הליסינג/ההשכרה לא יוכלו להתנער מתאונה שבה הנהג שבכלי הרכב שלהם היה שיכור. כמו כן חברות הליסינג וההשכרה לא יוכלו להתנער מנזק שנגרם לצד שלישי.

הודעה בנוגע לפסק הדין, מצורפת בכתבה הבאה:

 

אבל האם זה המצב בפעילות הליסינג ?

מתברר כי בעסקאות הליסינג הלקוחות מתחייבים שלא לנסוע בשיכרות. במקרים כאלה, פסק הדין לא רלוונטי, שכן הלקוחות הפרו את ההתחייבות שלהם, וייתכן שבשל כך עליהם לשאת בנזק שנגרם.

מה צריך לעשות כדי למנוע מצב זה ?

מומלץ לציין, על גבי תנאי העסקות, הסתייגות לגבי סעיף התחייבות, ובך חברת הליסינג לא תוכל להטיל את האשמה על הלקוח.

המצב הרצוי

על מנת להימנע ממצבים של היעדר כיסוי ביטוחי, כמו במקרים של עזיבת כלי הרכב, ו/או פגיעה בצד ג’ וכו’, מן הראוי להכין את מסמכי הליסינג, ולציין מראש את כל ההסתייגויות מצד הלקוח. התנהלות זו מתבצעת באמצעות השירותים המקצועיים שאני מספק, על מנת להבטיח תנאי ההתקשרות אופטימליים מול חברות הליסינג.

 

אבי הורוביץ יועץ ליסינג

אבי הורוביץ - יועץ ליסינג, מייסד ענף הליסינג בישראל ובעל ניסיון של למעלה משלושה עשורים בתחום. חברת "אבי הורוביץ - ייעוץ ליסינג" מספקת מענה לצורך הקיים לייעוץ מקצועי, פיננסי וטכני בתחום זה לחוג לקוחות רחב המונה גורמים פרטיים, חברות פרטיות וחברות ציבוריות מובילות.

3 תגובות

Join the conversation and post a comment.

  1. יעקב אפרתי

    מידענחשוב ביותר. אנסה ליצור עמך קשר

  2. אהרון

    מאמר מעולה, תודה על המידע

  3. דוד

    שלום. האם חברות הליסינג מסכימות להסתייגות על סעיף האלכוהול כשמדובר בביטוח?

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

שינוי גודל גופנים